23.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Nitra: Workshop v KOS priblíži dávnu techniku modrotlače

Krajské osvetové stredisko (KOS) v Nitre ponúka možnosť vyskúšať si starobylú techniku modrotlače. Remeselnú tvorivú dielňu pripravilo v rámci projektu vzdelávania v neprofesionálnom umení.

Ako uviedli organizátori, workshop sa bude v priestoroch KOS konať 14. júna o 16. hodine. „Účastníci preniknú do tajov tejto starodávnej techniky a dozvedia sa o nej rôzne zaujímavé informácie. Lektorka ich prevedie históriou, ale aj súčasnosťou modrotlače, materiálmi a postupmi jej výroby. Techniku si môžu vyskúšať aj prakticky,“ uviedlo KOS.

Marcel POLIČKA: Ako začať chovať včely? Vlastný med je zaslúženou odmenou

Modrotlač je od roku 2015 zapísaná v zozname nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a od roku 2018 spolu s Českou republikou, Maďarskom, Nemeckom a Rakúskom aj v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. „Na Slovensku siahajú počiatky modrotlače do 18. storočia. Remeslo sa sústreďovalo v miestach, kde bolo rozšírené plátenníctvo a súkenníctvo, najmä v okolí Kremnice a Dobšinej,“ doplnili organizátori.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x