24.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

NITRA: Programové aktivity priestoru bod.K7 odštartuje festival Divadelná Nitra

Programové aktivity nového priestoru pre kultúru bod.K7 v Nitre odštartujú 14. septembra. Prvým podujatím, ktoré sa v ňom bude konať, bude jubilejný 30. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. „Nultá sezóna bodu.K7 bude pokračovať v jesenných mesiacoch, pripravení sme na všetky krízové možnosti. Plnú prevádzku nového priestoru pre kultúru, kreativitu a komunitu plánujeme rozbehnúť v budúcom roku,“ informovala Anna Šimončičová z Asociácie Divadelná Nitra.
      Nový priestor pre kultúru, kreativitu a komunitné podujatia vznikol na pešej zóne v Nitre. Budova na Štefánikovej triede 7, z ktorej aj vychádza názov priestoru, je jedným z mála zachovaných diel funkcionalistickej architektúry v Nitre. Postavili ju v roku 1933 podľa návrhu mladého architekta Ferdinanda Silbersteina. V dolných priestoroch sídlili banky, Tuzex aj kníhkupectvo, v hornej časti sa nachádzajú byty. V roku 1998 budovu vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku.
      Rekonštrukciou objektu by mal vzniknúť priestor, ktorý poskytne možnosti celoročnej prezentácie umeleckých projektov. Dokončenie prác umožnila aj crowdfundingová kampaň. Trvala mesiac a projekt podporilo 162 podporovateľov sumou takmer 10.000 eur. “Financie z verejnej kampane budú využité na základné zariadenie kultúrneho priestoru, predovšetkým v hlavnej časti, určenej pre návštevníkov podujatí,“ povedala riaditeľka asociácie Darina Kárová.
      Aktuálne finišuje stavebná rekonštrukcia priestoru, ktorá bola nevyhnutná. „Priestor sa dlhší čas nevyužíval. Potrebná bola úprava povrchov a obkladov, stropu vo veľkom priestore, repasovanie okien, modernizácia sociálnych zariadení, výmena elektrických rozvodov a spustenie sietí. Začiatkom septembra by sme mali zvládnuť aj čiastočné presťahovanie štábu,“ zhodnotila práce Šimončičová. Atmosféru a prvky pôvodného interiéru pomáha zachovať stena vo vstupnej hale dekorovaná levickým opálom alebo bankový trezor a bankový výťah, ako aj fasáda obložená travertínom.

Zdroj: TASR

Foto: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články