25.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Nitra: Páchateľ získal údaje z platobných kariet pri kúpe z inzertného portálu

Polícia v Nitre a Topoľčanoch upozorňuje občanov na množiace sa podvody zamerané na získanie údajov z platobných kariet. Spravidla ide o prípady, keď občan ponúka na predaj tovar prostredníctvom webovej stránky. Páchateľ cez aplikáciu WhatsApp kontaktuje predávajúceho, ktorý zverejnil inzerát na inzertnom portáli, a prejaví záujem o kúpu tovaru, informovala polícia.

Páchateľ predávajúcemu uvedie, že za tovar zaplatí prostredníctvom kuriérskej spoločnosti alebo pošty. Zašle mu odkaz na údajnú stránku pošty alebo kuriérskej spoločnosti, ktorá je však falošná, vytvorená páchateľom. Po otvorení zaslaného odkazu sa predávajúcemu otvorí webstránka, kde ho vyzvú, aby s cieľom prijatia platby zadal údaje svojej platobnej karty vrátane bezpečnostného kódu (trojmiestny kód). Po zadaní týchto údajov získa páchateľ prístup k údajom platobnej karty a môže vykonávať platobné operácie, upozornila polícia.

Polícia eviduje aj prípady, keď páchateľ prostredníctvom aplikácie WhatsApp predávajúcemu uviedol, že po tovar pošle kuriéra, ktorého však musí zaplatiť predávajúci. Tvrdil, že ide o bežný postup a následne predávajúcemu túto platbu vrátia spolu s platbou za tovar. Predávajúcemu poslal odkaz na údajnú stránku kuriérskej spoločnosti, ktorá bola vytvorená páchateľom, čiže falošná, s cieľom získať údaje platobnej karty vrátane bezpečnostného kódu.
      Údajný záujemca o tovar vo všetkých prípadoch odmietal hlasovú komunikáciu s predávajúcim a komunikoval výlučne prostredníctvom textových správ.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články