20.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Nitra: Navždy odišla PANI učiteľka ZŠ Tulipánová Mária Danková

S hlbokým zármutkom sme prijali správu o tom, že dlhoročná učiteľka ZŠ Tulipánová už nie je medzi nami, uviedla dnes škola na facebooku.

Nitra: Navždy odišla PANI učiteľka ZŠ Tulipánová Mária Danková
PaeDr. Mária Danková, česť jej pamiatke!

PaedDr. Mária Danková počas svojho profesijného života pôsobila na našej škole ako učiteľka slovenského jazyka a hudobnej výchovy. Bola učiteľkou s veľkým U a človekom s veľkým Č. Svojím jedinečným prístupom zanechala výraznú stopu v každom žiakovi, ktorého učila. Roky bola triednou učiteľkou futbalistom v športových triedach. Po odchode do dôchodku bola naďalej aktívna ako sprievodkyňa NISYS a poetka. Pravidelne spolupracovala s našou školou, so žiackym parlamentom, vždy chodila na besedy so žiakmi v rámci Mesiaca úcty k starším. Na Máriu Dankovú si s láskou spomínajú aj jej bývalé žiačky, ktoré dnes pôsobia medzi pedagógmi na ZŠ Tulipánová.

„Na deti bola prísna, rázna, ale spravodlivá. Hlavne však bola ľudská, úprimná, ako naša druhá mama. Deti brala tak, ako keby boli jej vlastné. Držala nad nimi ochranné krídla. Mali sme ju veľmi radi. Viedla aj spevokol na škole, pripravovala nás na súťaže v recitácii. Vedela odhaliť talent a podporiť ho. Bola to pre mňa česť byť jej kolegyňou,“ vyznala sa jedna z jej bývalých žiačok. „Bola to fantastická učiteľka. Milovali sme ju, bola empatická,“ doplnila ďalšia kolegyňa.“

Ako ďalej škola informovala, PaeDr. Mária Danková nás opustila po dlhej a ťažkej chorobe vo veku 81 rokov. Česť jej pamiatke.

Mária Danková patrila aj medzi významné a nezabudnuteľné sprievodkyne mestom Nitra. „Nitra je moje rodné mesto, ktoré mám nadovšetko rada – všetky jeho zákutia, krásy, taje… Venovala som mu aj malú zbierku básní pod názvom Verše môjmu mestu. V tejto útlej knižočke nájdete doslova moje srdce,“ povedala kedysi o meste pod Zoborom. Práve tomuto mestu venovala aj svoje básne, ktoré vyšli knižne pod názvom Verše môjmu mestu. 

Vyznanie 

Storočia hladkajú vznešenú tvoju tvár,
Leto ti prináša dar kvetov na oltár,
Zobor vienok zelený ti vije,
Hradná veža lásku z tvojho srdca pije.
Rieka tvoje múry vencom poobtáča,
Raj tu nájde človek aj spevavé vtáča.
Poznám stá iných miest ako klasov v poli,
no v súťaži krásy kdeže by tie boli???
Hoc sto rokov by som žila vzácnych,
nenasýtim sa dosť zákutí prekrásnych,
čo ti venom dali milujúce ruky
Svätoplukom počnúc až po dnešné roky.
Keby som aj mala žiť niekde v cudzine,
Môj obdiv ku tebe nikdy sa neminie
si pre mňa jediná, Nitra moja sladká,
Teba vždy milovať učila ma matka.

zdroj: ZŠ Tulipánová, Nitre, fb, nitra.eu

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x