19.1 C
Nitra
streda, 26 júna, 2024

Nitra: Fakultná nemocnica je pripravená liečiť monoklonálnymi protilátkami

Fakultná nemocnica v Nitre je pripravená na liečbu pacientov, ktorí ochoreli na COVID-19. Ako uviedla jej hovorkyňa Tatiana Kubinec, nemocnica disponuje dostatočnými zásobami liekov určených na liečbu monoklonálnymi protilátkami. „Ide o lieky Casirivimab plus Imdevimab,“ informovala Kubinec.
      Podľa jej slov postačujú aktuálne zásoby v nitrianskej fakultnej nemocnici pre 478 pacientov. „Táto liečba je určená pre pozitívnych pacientov na ochorenie COVID-19 potvrdených PCR testom. Podať sa musí v prvých dňoch ochorenia. Radi by sme vyzvali obvodných lekárov, aby vytypovali vhodných pacientov, kontaktovali pracovisko Infekčnej kliniky Fakultnej nemocnice Nitra a dohodli termín podania liečby,“ uviedla Kubinec.

Podľa jej slov pacienti by mali spĺňať indikačné kritériá, ktorými sú vek nad 65 rokov alebo jeden z rizikových faktorov pre ťažký priebeh ochorenia COVID-19. Liečba je určená pre očkovaných, ale aj neočkovaných pacientov. Samotné podanie lieku prebieha na pracovisku infekčnej kliniky nemocnice. Podáva sa jednorazovo vnútrožilovo a celý proces trvá do dvoch hodín.
      Liečba má podľa Kubinec 70-percentnú úspešnosť v odvrátiteľnosti hospitalizácie či úmrtia na ochorenie COVID-19. „Zatiaľ sme túto liečbu podali dvom pacientom. Momentálne, k 3. novembru, máme hospitalizovaných dokopy 24 pacientov s ochorením COVID-19. Z nich je 21 na infekčnej klinike, z toho dvaja sú pripojení na ,high flow‘ a zdravotný stav troch pacientov si vyžaduje pripojenie k umelej pľúcnej ventilácii. Hospitalizovaní sú na klinike anestéziológie a intenzívnej medicíny,“ doplnila Kubinec.  

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články