13.1 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

Návod, ako si užiť pohodovú jeseň

Dni sú kratšie, slniečka ubúda a leto už je nenávratne preč. Na jeho miesto sa vkradla jeseň, ktorá so svojím sychravým počasím a temnými večermi znamená pre viacerých z nás obdobie zlej nálady a nechuti čokoľvek robiť. Či už patríte medzi milovníkov jesene, alebo sa toto obdobie snažíte pretrpieť so zaťatými zubami, prinášame vám niekoľko tipov, ako si tento čas v roku spríjemniť.

Návod, ako si užiť pohodovú jeseň
Ak ste obdivovateľom prírody, prejdite sa farebným parkom, zájdite do lesa na huby alebo využite babie leto a naposledy si dajte do tela cyklovýletom.

Aj počas jesene sa stále niečo deje

Vysvitlo na chvíľu slniečko a vy naviac máte voľný deň? Využite to a vyrazte von!

Ak ste obdivovateľom prírody, prejdite sa farebným parkom, zájdite do lesa na huby alebo využite babie leto a naposledy si dajte do tela cyklovýletom. Vrele odporúčame aj návštevu zoologické záhrady – v chladnejšom počasí sú aktívne aj zvieratá, ktoré nemajú radi vysoké teploty, a naopak zimní spáči sa ešte neuložili k spánku.

Alebo máte radšej spoločenské akcie? S deťmi si určite nenechajte ujsť kukuričné bludisko, kde sa ľahko stratí aj dospelák, jablkobranie vás poteší nielen šťavnatými jabĺčkami, ale aj moštom a cidrami, a keď dávate prednosť radšej mäsu, určite zavítajte na niektorú z jesenných zabíjačiek.

V kuchyni je vždycky dobre

V prípade že slniečko nie a nie zasvietiť, môžete sa uchýliť do bezpečia vyhriatej kuchyne, kde využijete hojnú úrodu jabĺk, hrušiek a ďalšieho ovocia.

Z jabĺk, okrem pokrmov našich babičiek akou je štrúdľa, jablkovo-orechové rezy či kompót, môžete skúsiť aj niečo nové. Čo si vyrobiť domáci jablčný ocot, skvelý na ďalšie varenie, alebo napríklad výborný doplnok predovšetkým k mäsu známy ako „vejmrda“? Stačí zmiešať 1 kg jabĺk, 1 chren, šťavu z 1 citrónu a štipku soli.

Skvelé dobroty vytvoríte aj z ďalšieho ovocia, ale odporúčame neostávať len u sladkých receptov a skúsiť sa poohliadnuť aj po niečom menej tradičnom – napríklad hrušky môžete vydlabať, naplniť zmesou lučiny, syru, masla a nasekaných orechov a dať zapiecť 10–15 minút na 200 stupňov.

Tekvicové hody

Ak existuje niečo, čo má spojené s jeseňou úplne každý, sú to jednak farebné listy, a po nich hneď tekvice. Či už ste nadšenými kuchármi, alebo si radšej zájdete do peknej reštaurácie, určite nešliapnete vedľa ak si dáte tekvicovú polievku. Uvariť si môžete klasiku, akou sú tekvicové noky či rizoto, alebo tzv. dýňáky, čo sú tekvicové placky. Tekvica je ale neuveriteľne univerzálna potravina, takže ak si myslíte, že s ňou vytvoríte len slané jedlá, nenechajte sa zmýliť – s tekvicovým koláčom, marmeládou alebo kompótom urobíte dojem jak na rodinu, tak aj na kolegov v práci.

Ak sa kuchyni radšej vyhýbate, zájdite si aspoň pre jesennú atmosféru do svojej obľúbenej kaviarne, na latte s dyňovým korením, tzv. pumpkin spice latte, čakajú niektorí priaznivci kávy takmer celý rok.

Návod, ako si užiť pohodovú jeseň
Dary prírody môžete využiť aj k výzdobe svojho domova.

Jeseň hravo a kreatívne

Okrem trochu amerického vyrezávania tekvíc nám jeseň ponúka množstvo materiálu k tvoreniu, či už s deťmi, alebo pre vaše vlastné odreagovanie. Stačí vyjsť von na prechádzku a inšpirovať sa všetkými tými farbami, čo nám príroda ponúka.

Klasickou aktivitou je tvorenie z gaštanov, žaluďov či bukvíc. Vystačíte si s niekoľkými špajľami, špáradlami a prípadne aj nožíkom, ak narazíte na obzvlášť tvrdé gaštany. Parádnemu výsledku napomôžu voľne sa pohybujúce nalepujúce oči alebo ďalšie veselé doplnky, ktoré sú k dostaniu v každom papiernictve. Môžete napríklad spraviť súťaž, kto vymyslí blaznivejšiu kreáciu.

Takmer každý určite niekedy zbieral farebné listy, ale čo potom s nimi doma? Z papieru, špajlí, lepidla a povrázku vytvorte šarkana a listami ho dozdobte. Ak s ním vyrazíte do parku k ostatným šarkanom, isto budete mať jedného z najoriginálnejších „letcov“.

Dary prírody môžete využiť aj k výzdobe svojho domova. Do košíčku vložte dve až tri jabĺčka alebo malú tekvicu, do voľného priestoru nazberajte gaštany a ďalšie tvrdé plody a na vrch položte šípky, jarabinu alebo oranžový rakytník. Zátišie doplňte naaranžovaním jesenných listov a celý výtvor umiestnite niekam, kde na neho uvidíte hneď po príchode domov. Zaručujeme, že vám zlepší náladu, aj keď zrovna prídete celí zmoknutí.

Leňošenie povolené

Ak sme vás nepresvedčili a vy ste sa rozhodli byť lenivcami, práve na jeseň je takáto nálada rozhodne povolená. Aj tak najobľúbenejšou jesennou činnosťou býva práve možnosť zachumlať sa doma do deky alebo obľúbeného svetru a kľudne niekoľko hodín stráviť pohodovými činnosťami. Či už to je sledovanie seriálov na obľúbenej streamovacej platforme, čítanie dobrej knižky alebo len sledovanie dažďa za oknom a popíjanie lahodného teplého čaju.

Návod, ako si užiť pohodovú jeseň
Jesennú pohodu, a naviac aj vašu imunitu najlepšie podporia čaje ovocné, plné chutí a vitamínov.

Jesennú pohodu, a naviac aj vašu imunitu najlepšie podporia čaje ovocné, plné chutí a vitamínov. Ak však nie ste priaznivcom stále opakujúcich sa klasických čajových príchutí, skúste jednu z piatich ovocných noviniek od Liptonu – napríklad kombináciu šťavnatej jahody a štipky kyslej rebarbory. Ovocné čaje Lipton majú na rozdiel od iných značiek svoje špecifické zafarbenie odpovedajúce danej príchuti a sú tvorené zo 100% prírodných surovín. Lipton naviac po novom nebalí svoje čajové krabičky do zbytočného plastu a používa rastlinné, kompostovateľné čajové vrecúška.

Atmosféru skvele navodia aj vonné sviečky – k dostaniu sú buď priamo jesenné vône, ale ak siahnete po vôni sladkej tekvice alebo jablka so škoricou, rozhodne nespravíte chybu. Zapáliť si ich môžete pri špeciálnej chvíľke počas bublinkového kúpeľa, pri romantickej večeri, alebo len tak pre radosť…

TIP:

Šťavnatá jahoda a štipka kyslejšej rebarbory  v kompostovateľných vrecúškach

Návod, ako si užiť pohodovú jeseň
Značka Lipton prišla v tomto roku na trh s kolekciou ovocných čajov. Vybrať si môžete z piatich unikátnych nových príchutí.

Že Lipton vyrába len čierne čaje? Kdeže, to už dávno neplatí! Značka Lipton prišla v tomto roku na trh s kolekciou ovocných čajov. Vybrať si môžete z piatich unikátnych nových príchutí. Vyskúšajte napríklad kombináciu šťavnatej jahody so štipkou kyslejšej rebarbory a zamilujte sa už pri prvom dúšku. Na rozdiel od iných značiek má každý čaj svoje špecifické zafarbenie odpovedajúce príchuti a je tvorený zo 100 % prírodných surovín. Naviac Lipton po novom nebalí svoje čajové krabičky do zbytočného plastu a používa rastlinné, kompostovateľné čajové vrecúška.
Odporúčaná cena – 1,99 €

(jn)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články