26.1 C
Nitra
pondelok, 27 mája, 2024

Na Slovensku máme dve školy pre žiakov so zrakovým znevýhodnením

Na Slovensku sú dve školy pre žiakov so zrakovým znevýhodnením – v Bratislave a Levoči. Tieto školy sú plne vybavené a špecializované na prácu a vzdelávanie žiakov so zrakovým znevýhodnením. Pri príležitosti utorkového Svetového dňa Braillovho písma to na sociálnej sieti uviedla štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Svetlana Síthová.

„Okrem nich je však úlohou každej školy vytvárať podmienky pre všetkých žiakov bez rozdielu. Úlohou rezortu školstva je vytvoriť pre školy podporu smerujúcu k podpore prostredia bez bariér, ktorým deti so zrakovým znevýhodnením čelia,“ uviedla štátna tajomníčka. Ako ďalej poznamenala, v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu zrakom sa získava 80 až 90 percent všetkých informácií.

„Pre deti a žiakov so zrakovým znevýhodnením je preto dôležitou súčasťou prijímania textových informácií Braillovo písmo, ako aj zvukové záznamy kníh a časopisov,“ povedala Síthová. Učenie je podľa nej pre nevidiacich žiakov náročnejšie aj preto, lebo nemôžu vnímať neverbálne časti komunikácie.  
      V týchto dňoch sa pod taktovkou ministerstva školstva a odborníkov pripravuje manuál, ako vytvárať a budovať bezbariérové školy a školské zariadenia.

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska pripomína, že 4. január je Svetovým dňom Braillovho písma. Vyhlásilo ho v roku 2018 Valné zhromaždenie OSN. V tento deň si nevidiaci i slabozrakí pripomínajú narodenie autora slepeckého písma Louisa Brailla.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články