28.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Na Pustom hrade nad Zvolenom bude opäť kráľovská svadba

Reprodukcia kráľovskej svadby, ktorá sa pôvodne uskutočnila pred viac ako 750 rokmi na Pustom hrade nad Zvolenom, bude v sobotu (28. 8.) na tom istom mieste. Tak ako vtedy, aj teraz si Konštancia, dcéra kráľa Bela IV., bude brať Danila, syna haličského kniežaťa Leva. Ako pre TASR uviedla Zuzana Jóbová z krajskej organizácie cestovného ruchu Dobrý kraj, reprodukcia kráľovskej svadby sa na Pustom hrade uskutočnila prvýkrát minulý rok.
      „Prilákala vtedy takmer tisícku divákov, hoci prípravu podujatia ovplyvňovali protipandemické opatrenia,“ pripomenula. Úspech podujatia presvedčil organizátorov k rozhodnutiu spraviť z kráľovskej svadby tradičné podujatie na strednom Slovensku.
      Na príprave programu sa bude aj tento rok podieľať takmer stovka priaznivcov stredoveku, združených v rôznych rytierskych, šermiarskych a historických spolkoch, naprieč celým Slovenskom. Pod vedením rytierov Vir Fortis zo Zvolena pripravia pre návštevníkov množstvo vystúpení počas celého dňa.
      Samotnému aktu kráľovskej svadby bude predchádzať sprievod svadobnej družiny, sokoliari, šermiarske súboje o ruku princeznej, detský kútik s hrami, kaukliarom a šašom či lukostrelecký turnaj. Nebudú chýbať ani dobové tance a stredoveká hudba v podaní skupín Vrbovské vŕby či Gjoll.
      Bohatý bude aj sprievodný program v areáli. Najmenší si môžu pozrieť predstavenia Bábkového divadla na rázcestí či vyskúšať prácu šikovných remeselníkov na hrade. Súčasťou bude aj rytiersky súboj na koňoch v podaní Spoločnosti veselých šermiarov Cassanova z Banskej Bystrice.
      Tohtoročnou novinkou bude možnosť prenocovania na Pustom hrade z piatka (27. 8.) do soboty.

Zdroj: TASR

Foto: bystricoviny.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články