20.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Na Kryme odsúdili ukrajinského novinára na šesť rokov väzenia

Súd na Ruskom anektovanom Kryme odsúdil ukrajinského novinára Vladyslava Jesypenka na šesť rokov väzenia s maximálnym stupňom stráženia a pokutu 110.000 rubľov (vyše 1200 eur). Informovala o tom v stredu agentúra Ukrinform, od ktorej TASR správu prevzala.

Splnomocnenkyňa ukrajinského parlamentu pre ľudské práva Ľudmyla Denisovová uviedla, že Jesypenko bol obžalovaný z „nezákonného skladovania a prepravy výbušných zariadení“. Odsúdila rozsudok vynesený „okresným súdom v Simferopole“ a všetky obvinenia vznesené proti Jesypenkovi označila za vykonštruované a politicky motivované.

Na Kryme odsúdili ukrajinského novinára na šesť rokov väzenia
Foto: Ilustračné NN

Denisovová zdôraznila, že rozsudok vynesený v prípade Jesypenka je príkladom zastrašovania nezávislých novinárov, potláčania slobody myslenia na „dočasne okupovanom Kryme“ a ďalším dôkazom politiky prenasledovania a represálií zo strany „okupačnej moci“ voči ukrajinským občanom.

„Upozorňujem medzinárodné spoločenstvo na systematické porušovanie práv ukrajinských občanov na základe politicky motivovaných obvinení zo strany agresorskej krajiny,“ dodala Denisovová.
      Rusko na jar 2014 obsadilo dovtedy ukrajinský Krym a následne tam zorganizovalo referendum o sebaurčení. Väčšina obyvateľstva sa v ňom vyslovila za pripojenie Krymu k Ruskej federácii. Dňa 18. marca 2014 bola v Kremli podpísaná zmluva o prijatí Krymu a Sevastopola do Ruska. Západné krajiny však anexiu Krymu neuznali a na Rusko uvalili sankcie. Ukrajinské vedenie oficiálne označuje Krym ako dočasne okupované územie.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články