22.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

MUDr. Peter VISOLAJSKÝ: Na panské!

Vláda SR dnes preberá v skrátenom konaní, že slovenským lekárom a sestrám budú môcť nariadiť pracovnú povinnosť aj bez vyhlásenia núdzového stavu, stačiť na to bude aj mimoriadna situácia, ktorú tu už máme takmer dva roky.

MUDr. Peter VISOLAJSKÝ: Na panské!
MUDr. Peter Visolajský, fb

Nariadenie pracovnej povinnosti aj s možnosťou presúvania lekárov medzi nemocnicami…

Áno, sme v ťažkej situácii, ale..

…prosím ukážte mi aspoň jednu pozitívnu vec, čo spravil minister Lengvarský alebo vláda, aby nám tento rok neodišlo 1300 sestier a stovky skúsených lekárov zo systému.

…napriek našej žiadosti z augusta 2021 si DOTERAZ premiér republiky nenašiel čas na stretnutie s lekármi

…okolité krajiny v ďaleko lepšej epidemickej aj personálnej situácii významne zvýšili odmeňovanie svojich zdravotníkov, Slovensko nie

…včera podľa pána premiéra v „parlamente 76 hrdinov“ schválilo reformu nemocníc, proti ktorej sú zdravotníci, lebo táto reforma nerieši problémy našich pacientov.

Ak sa vláda rozhodla ignorovať názor lekárov pri reforme nemocníc, prečo sa čudujeme že ľudia potom ignorujú názor lekárov pri pandémii? Premiér tu dáva ľuďom za vzor, že názor lekárov nie je dôležitý.

…vyše 2500 lekárov podpísalo 8 požiadaviek na riešenie najväčších problémov nášho zdravotníctva aby sa nimi vláda a ministerstvo zaoberali, v opačnom prípade nedajú súhlas nadlimitnú prácu, nemocnice bez týchto súhlasov nemôžu fungovať, ale pán premiér nereaguje, iste má dôležitejšie veci

… vyše 100 osobností slovenskej medicíny, medzi nimi všetci žijúci dekani LFUK, poslalo v lete list premiérovi, aby dodržal svoj sľub (predvolebný aj vládny) a riešil národnú nemocnicu, lebo bratislavské nemocnice kolabujú a ak sa tu rozpráva o centralizácii, v prvom rade musíme to centrum – Rászochy vybudovať, pán premiér túto výzvu ignoruje

… Vláda dokola opakuje, ako všetky problémy nášho zdravotníctva vyrieši Optimalizácia siete nemocníc, lekári veľmi jasne hovoria, že táto „reforma“ problémy nerieši a prinesie len nové.

Ale načo počúvať lekárov ?

Bude sa v tejto republike ešte niekto čudovať, že tu nikto nechce robiť lekára a všetci lekári aj sestry nám utekajú ?

YouTube video

Zákon č. 179/2011 Z. z. o hospodárskej mobilizácii a o zmene a doplnení zákona č.

387/2002 Z. z. o riadení štátu v krízových situáciách mimo času vojny a vojnového stavu

v znení neskorších predpisov v znení zákona č. 204/2013 Z. z., zákona č. 173/2015 Z. z., zákona č. 125/2016 Z. z., zákona č. 9/2021 Z. z. a zákona č. 176/2021 Z. z. sa mení takto:

V § 7 ods. 4 sa na konci vypúšťajú slová „okrem opatrení podľa § 5 písm. r)“.

Nepotrebujú pre pracovnú povinnosť lekárov vyhlasovať núdzový stav. Stačí im mimoriadna situácia.

§7, ods. 4 zákona doteraz znel:

V čase núdzového stavu alebo výnimočného stavu môže vláda na návrh ministerstva hospodárstva nariadiť na celom území alebo na časti územia Slovenskej republiky, okrem opatrení hospodárskej mobilizácie podľa § 5, ktoré sa vykonávajú už v stave bezpečnosti, aj vykonávanie opatrení hospodárskej mobilizácie podľa § 5 písm. b), c), h), k), o), p), r), t), v) a § 5 písm. e) na účely vyhlásenia konkrétnych mimoriadnych regulačných opatrení. V čase mimoriadnej situácie môže vláda na návrh ministerstva hospodárstva nariadiť na celom území alebo na časti územia Slovenskej republiky vykonávanie opatrení hospodárskej mobilizácie podľa predchádzajúcej vety okrem opatrení podľa § 5 písm. r).

§ 5, ods. r) zákona znie: r) pracovná povinnosť

Pôvodný text: FB Peter Visolajský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články