18.1 C
Nitra
piatok, 28 júna, 2024

Ministri financií budú diskutovať o pandémii aj udržateľnosti verejných financií

Počas soboty (11. 9.) sa uskutočňuje zasadnutie ministrov financií eurozóny. Tí budú diskutovať o pandémii a aj udržateľnosti verejných financií. Zároveň ide o neformálne rokovanie Rady Ecofin v Slovinsku pod taktovkou slovinského predsedníctva Rady EÚ. Na stretnutiach sa zúčastní aj slovenský minister financií Igor Matovič (OĽANO).
      Rokovania sa začali v piatok ráno zasadnutím vo formáte Euroskupiny. Ministri financií eurozóny na úvod diskutujú s predsedníčkou výboru Econ Európskeho parlamentu Irene Tinagliovou o hospodárskej situácii v eurozóne. S prezentáciou vystúpi aj riaditeľka Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) Andrea Ammonová. Pokračovať budú diskusiou k riadeniu nerovnomerného dosahu ochorenia COVID-19 vrátane ponaučení z krízy a následkov pre eurozónu. Ďalšia diskusia bude zameraná na uľahčenie reštrukturalizácie v korporátnom sektore a proces obnovy po kríze pandémie nového koronavírusu.
      Následne budú rokovania pokračovať neformálnym zasadnutím Rady Ecofin. Na úvod budú ministri financií EÚ počas pracovného obeda diskutovať o použiteľnosti blokchainových technológií a ich prínose pre digitálnu Európu. Potom sa uskutoční diskusia k téme regulácie vo finančnom sektore. Posledná téma piatkových ministerských diskusií bude zameraná na podporu zraniteľných krajín v boji s pandémiou, a to v rámci tzv. možnosti smerovania osobitných práv čerpania v rámci Medzinárodného menového fondu (MMF), pričom ako rečníčka vystúpi jeho riaditeľka Kristalina Georgievová.
      V sobotu ráno budú ministri financií EÚ pokračovať diskusiou na tému odolnej obnovy hospodárstiev a fiškálnej úpravy, kde ako hlavný rečník vystúpi riaditeľ think-tanku Bruegel Guntram Wolff. Následne budú pokračovať poslednou diskusiou na tému zdaňovania v 21. storočí, kde ako hlavný rečník vystúpi nový generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann.

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články