23.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Minister Mikulec zostáva: Čo na to opoziční politici?

Roman Mikulec (OĽANO) zostáva ministrom vnútra, ustál aj ôsmy pokus o odvolanie. Za jeho odvolanie dnes v parlamente hlasovalo 71 poslancov, 47 bolo proti, 23 sa zdržalo a dvaja nehlasovali. Na odvolanie bolo potrebných 76 hlasov.

Mimoriadna parlamentná schôdza k odvolaniu ministra vnútra Romana Mikulca sa začala 15. novembra. Keďže parlament nebol uznášaniaschopný, predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) prerušil schôdzu a jej pokračovanie určil na dnes. Návrh na vyslovenie nedôvery Mikulcovi predložila opozícia. Pod návrh sa podpísali poslanci Smeru-SD, Hlasu-SD, Republiky a traja nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa (Život – národná strana).

Minister Mikulec zostáva: Čo na to opoziční politici?

Podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica minister vnútra Mikulec spôsobil svojou neschopnosťou pri riešení migračnej krízy nielen medzinárodnú blamáž, ale aj bezpečnostné riziko pre Slovensko. Na Slovensko nechal Mikulec podľa neho prísť ľudí, o ktorých nevieme, kto sú a čo je ich cieľom. Fico je presvedčený, že Česká republika koná v súlade s medzinárodnými zmluvami, keď vracia nelegálnych migrantov naspäť na Slovensko. Zavedenie jednostranných hraničných kontrol zo strany Česka a Rakúska je podľa neho vizitkou Mikulca a policajného prezidenta Štefana Hamrana.

Minister Mikulec zostáva: Čo na to opoziční politici?
Roman Mikulec a Igor Matovič v parlamente. Zdroj: fb IM

Roman Mikulec obvinenia odmieta. Je presvedčený, že pre zabezpečenie ochrany hraníc robí rezort vnútra pod jeho vedením maximum. „Pokiaľ Fico hovorí, že si nevážime schengen a že sme brutálne zlyhali, je to práve naopak. My si ctíme schengen a nariadenia, ktoré zo schengenského kódexu vyplývajú a vážime si aj nariadenia Európskeho parlamentu a rady,“ hájil sa Mikulec. Podľa jeho slov nie je pravda, že by sme na Slovensku nevedeli, kto nelegálni migranti sú, pretože sa od nich berú biometrické dáta. Podčiarkol, že títo migranti nemajú záujem zostávať na Slovensku, pretože mieria hlavne do Nemecka. Podotkol, že Česká republika tým, že zaviedla kontroly na našich hraniciach, porušila schengenský kódex.

Hlas: Zodpovednosť za ministra Mikulca prevzali Sme rodina a SaS

Zodpovednosť za všetky minulé i budúce prešľapy ministra vnútra Romana Mikulca dnes podľa HLASu prevzali poslanci SaS a Sme rodina, ktorí nehlasovali za jeho odvolanie.
„Na pád jedného z najhorších ministrov Matovičovej a Hegerovej vlády stačilo ešte päť hlasov poslancov, ktorí sa hlasovania zdržali. SaS nepreukázala, že je skutočne „tvrdou opozíciou“, za akú sa pred mesiacom sama pasovala. A Boris Kollár je dnes priamo zodpovedný za to, že Slovensku naďalej vládnu Igor Matovič a Eduard Heger,“ uviedol líder HLASu Peter Pellegrini.


Dôvodov na Mikulcovo odvolanie bolo už podľa neho neúrekom a neustále pribúdajú ďalšie. „Pýtam sa verejne všetkých poslancov Sme rodina a SaS, ktorý odvolanie nepodporili: Čo musí Roman Mikulec ešte urobiť, aby to pre nich konečne bol dôvod na jeho odvolanie? Nezvládnutá migračná kríza, podozrenia z korupcie, zneužívanie polície na politické účely, úradne potvrdené porušovanie zákona. Ani toto vám nestačí? Čo čakáte, kedy Mikulca priamo prichytia pri páchaní zločinu?“ spýtal sa Peter Pellegrini. Zároveň pripomenul, že všetkých 11 poslancov HLASu hlasovalo za pád ministra vnútra.
HLAS dnes zopakoval svoj postoj, že predložený návrh štátneho rozpočtu nepodporí. „Podali sme však kvalifikovaný a odborne pripravený pozmeňovací návrh, aby sa 840 miliónov presunulo z dvoch rezerv priamo do rezortu zdravotníctva na zabezpečenie potrieb slovenských pacientov i zdravotníkov. Zároveň pripomínam, že ak sa parlament dohodne na termíne predčasných volieb, je HLAS pripravený dohodnúť sa po nevyhnutných zmenách aj na podpore celého rozpočtu,“ dodal Peter Pellegrini.

SMER-SD: Ministra vnútra Mikulca zachránil Sulík, tvrdí Fico

 Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) nebol odvolaný preto, lebo ho podporili poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS). Uviedol to predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico na dnešnej tlačovej konferencii. „Tu sa niekto hrá na opozičnú stranu a keď dôjde k reálnemu hlasovaniu, podporí najväčšieho zločinca, akého sme kedy mali po Igorovi Matovičovi (OĽaNO) v slovenskej vláde,“ tvrdí Fico. Zdôraznil, že za neodvolanie Mikulca zodpovedá šéf liberálov Richard Sulík s jeho vajatavou politikou. Roman Mikulec (OĽANO) zostáva ministrom vnútra, ustál aj ôsmy pokus o odvolanie. Za jeho odvolanie dnes v parlamente hlasovalo 71 poslancov, 47 bolo proti, 23 sa zdržalo a dvaja nehlasovali. Na odvolanie bolo potrebných 76 hlasov.

Predseda strany SaS Richard Sulík dnes informoval že prekladajú návrh na vyslovenie nedôvery vláde, pod ktorým sú podpísaní nielen poslanci liberálov aj strany Hlas-SD. „Smejem sa, pretože Sulík je naivné dieťa. Máme zvaliť vládu preto, aby sa Sulík vrátil späť do vlády?“ spýtal sa Fico a dodal, že SaS si z nich asi robia srandu. Predseda Smeru-SD však zdôraznil, že budú vo všetkých smeroch bojovať proti tejto vláde.

Fico ďalej informoval, že strana Smer-SD podporí všetky návrhy, ktoré boli predložené do Národnej rady SR a týkajú sa pomoci domácnostiam a podnikateľskému sektoru. „Je možné, že budeme mať výhrady k textom týchto zákonov. Ale súhlasíme s myšlienkou podporiť domácnosti,“ dodal.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články