18.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Milovníci blšákov, pozor: Dobro.trh v Nitre už čoskoro!

Dobro.trh už čoskoro v Nitre! Veci za malé sumy s veľkým posolstvom Milovníci sekáčov, blšákov a bazárov zbystrite pozornosť!

V Nitre si čoskoro budete môcť kúpiť veci za malé sumy, ktoré prinášajú veľké posolstvo – ich kúpou podporíte dobro.

Mestská tržnica v Nitre sa totiž na jeden deň zmení na Dobro.trh. Hlavným zámerom podujatia s názvom Dobro.trh je pomôcť neziskovým organizáciám, ktoré pôsobia v Nitre a okolí v rôznych oblastiach- sociálnej, zdravotnej, v oblasti vzdelávania, či pomoci zvieratám. Ak vám je blízka myšlienka opakovaného použitia vecí, znižovania odpadu, udržateľnosti a navyše radi podporíte dobročinné organizácie, v nedeľu 19. júna 2022 by ste na Dobro.trhu nemali chýbať.

Milovníci blšákov, pozor: Dobro.trh v Nitre už čoskoro!

Podujatie organizujú Dada Horáková, Hana Matúš a Zuzana Lukáčová, administrátorky facebookovej skupiny Dobro.sekáč, od ktorej bol aj odvodený názov akcie. Skupina, ktorej myšlienka sa objaví aj na Dobro.trhu, premieňa nepotrebnú knihu na potrebné rehabilitácie, nevyužívanú sadu tanierov na granule pre psov v útulku či nenosenú kabelku na pomoc činnosti hospicu a podobne.

Ako na to?

Princíp premeny je jednoduchý. Na jednom konci je človek, ktorý daruje vec. Odfotí ju, pridá do dobro.sekáča, vyberie si človeka/organizáciu/projekt, ktorých chce predajom podporiť. Ten, kto si vec kúpi, sumu uhradí priamo tomu, koho darujúci vybral. Takýmto spôsobom môžete vytriediť veci, ktoré už nepotrebujete a inému spraviť radosť aj pomôcť.

Za dva roky sa posunulo na pomoc iným cez 800 vecí spolu za 6500 Eur a ľudia vybrali viac ako 70 rôznych projektov a organizácii, ktorým podporu venovali. Dobro.sekáč funguje na celom Slovensku, tento raz však virtuálny bazár príde priamo medzi ľudí v Nitre.

Na Dobro.trhu sa medzi 10. a 18. hodinou predstavia neziskové organizácie, od ktorých si počas akcie môžete kúpiť veci, čo vás zaujmú. Tie zarobené peniaze použijú na svoju ďalšiu činnosť a skvalitňovanie poskytovaných služieb. Niektoré z nich možno poznáte. Ak nie, spoznať ich budete môcť na mestskej tržnici.

V oblasti psychologickej a materiálnej pomoci poskytujú podporu deťom a rodinám v meste pod Zoborom už roky Centrum pre rodinu Nitra, Centrum Slniečko, n.o., či OZ Podaj mi ruku – Nitra. So zdravotnou, potravinovou a materiálnu podporou rodinám s detskými onkologickými pacientmi pomáha organizácia Pod krídlami Dominiky. Na podujatí sa predstaví tiež organizácia Združenie STORM a BUDÚCNOSŤ n,o. poskytujúce komplexné služby osobám so závislosťami a ich rodinám. Nájdete tu aj MAMILA o.z., ktoré pôsobí na celom Slovensku. K jeho činnosti patrí podpora a poradenstvo matkám počas celej doby trvania dojčenia. A pomáhať sa bude aj v ríši zvierat a hmyzu. Na akcii sa zúčastní OZ Mačací život, pomáhajúce opusteným a nechceným mačkám či združenie Včielkovo, ktoré podporuje a rozvíja aktivity v oblasti vzdelávania o včelárstve.

Sprievodný program budú mať pre vás pri svojich stánkoch pripravený aj zúčastnené organizácie. Celý čas bude hrať dobrá hudba a malé občerstvenie v duchu podpory zdravého životného štýlu z lokálnych surovín pripraví CUKETA, o.z. Dobrú kávu, či koláčik na Dobro.trh prinesie kaviareň Rosseta a ďalšie dobroty nás potešia vďaka Hotelu Viliama Fraňa.

V dobro.súťaži budete môcť vyhrať originálne kúsky z dielne handmade tvorcov, lístky do Nového divadla v Nitre, či predmety od zúčastnených organizácii. Projekt je realizovaný vďaka podpore Nitrianskej komunitnej nadácie a Mesta Nitra. Príďte sa s nami 19.6.2022 na mestskej tržnici v Nitre naladiť na vlnu dobra na prvom ročníku Dobro.trhu. Tešíme sa na vás.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články