19.1 C
Nitra
streda, 26 júna, 2024

Mestské divadlo Žilina oslávi 30. výročie premiérou inscenácie Anna Karenina

Mestské divadlo Žilina oslávi 30. výročie založenia slovenskou premiérou adaptácie románu Leva Nikolajeviča Tolstého Anna Karenina od popredného nemeckého režiséra a dramatika Armina Petrasa. Podľa PR manažérky divadla Zuzany Palenčíkovej sa verejná generálka uskutoční v piatok (21. 1.) a premiéra v sobotu (22. 1.).

Doplnila, že Petras sa sústredil na sedem hlavných postáv, balansujúcich na neistej pôde vzťahov. „Monumentálny príbeh zredukovaním nestráca, ale, naopak, získava unikátnu intímnu atmosféru. Na javisku dominuje tragický kolotoč vzťahov, hľadajúcich lásku a životné šťastie v súčasnom spracovaní. Petras presunul dej príbehu z 19. storočia do súčasnosti. Striedaním epických a dramatických situácií, monológov a dialógov tak vytvoril veľmi svieži, dynamický jazyk súčasných ľudí,“ uviedla Palenčíková.

Adaptácia zobrazuje štyri vzťahy, štyri rôzne podoby lásky, nenávisti, vášne, závislosti a zotrvačnosti. „V režijnej koncepcii sa priestorové riešenie inscenácie minimalizuje na štylizovaný javiskový priestor fragmentu priečelia vlakovej stanice Moskovská v Petrohrade. Stanica je tu ako symbol cesty, príchodov, odchodov, prestupnej stanice, miesta, kde všetko začína a tragicky končí,“ priblížil režisér Marián Amsler.
      Inscenáciu Anna Karenina, venovanú 30. výročiu divadla, z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je jej hlavným partnerom.

Zdroj: TASR

Foto: profigrafik.sk NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články