16.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Medzi väzňami sa najčastejšie vyskytujú demonštratívne pokusy o samovraždu

V podmienkach výkonu väzby a výkonu trestu odňatia slobody sa najčastejšie vyskytujú demonštratívne pokusy o samovraždu. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská.
Podľa nej ide o spôsob demonštratívneho vydierania a manipulácie personálu, cez ktorý sa obvinený či odsúdený snaží dosiahnuť svoj cieľ.

„Je ním napríklad snaha obísť stanovené pravidlá a dosiahnuť domnelé úľavy alebo výhody voči svojej osobe,“ poukázala Kacvinská. V týchto prípadoch podľa nej absentuje vedomý úmysel väzňa ukončiť svoj život. „Ide o negatívne vzorce správania s prvkami manipulácie a vyhýbania sa stanoveným pravidlám a povinnostiam,“ ozrejmila.

ZVJS na druhej strane medzi samovraždami vo väzenskom prostredí eviduje aj bilančné samovraždy. „Tie sú spravidla neprimeraným spôsobom úniku zo zdanlivo neriešiteľnej situácie u ľudí, ktorí vedome nadobudli rozhodnutie ukončiť život,“ vysvetlila Kacvinská. Doplnila, že osoby páchajúce bilančné samovraždy svoje správanie spravidla cielene kontrolujú, aby okolie neupozornili na svoje úmysly a ich rozhodnutie spáchať samovraždu nebolo zmarené.

Napriek prijatým eliminačným opatreniam nemožno podľa Kacvinskej samovražednému konaniu väzňov úplne zabrániť. „Predovšetkým pri skupine väznených osôb, u ktorých nie sú žiadne podozrivé prejavy, na základe ktorých by bolo možné uplatniť primerané opatrenia s cieľom odstránenia príčin vedúcich k zlyhaniu väznenej osoby,“ poznamenala.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x