8.1 C
Nitra
sobota, 20 apríla, 2024

Matovičove REFERENDUM o predčasných voľbách: Chcel aj zmenu volebného systému

Ak nepatríte medzi zábudlivých, tak si iste spomeniete, že v roku 2018 to bol práve Igor Matovič, ktorý chcel zrealizovať referendum za predčasné voľby.

Matovičove REFERENDUM o predčasných voľbách: Chcel aj zmenu volebného systému

Nepáčila sa mu rekonštrukcia vtedajšej vlády Smeru -SD, v marci 2018, keď Roberta Fica vystriedal Peter Pellegrini, vymenilo sa niektorí ministri a vláda v podstate fungovala až do riadnych volieb. Práve túto rekonštrukciu vlády Igor Matovič, vtedy ešte opozičný politik, verejne kritizoval. Vtedy nechal Matovič po Slovensku rozlepiť bilboardy so sloganom „Za Slovensko, kde budeme radi žiť“. Referendu však urobila škrt cez rozpočet štátna komisia pre kontrolu volieb a financovania, ktorá sa uzniesla na tom, že propagácia referenda bude započítaná do nákladov predvolebnej kampane pred komunálnymi voľbami. Predseda OĽaNO toto uznesenie považoval za obmedzenie ústavného práva, aby si ľudia mohli spravovať veci priamo a dokonca pohrozil, že sa obráti na Ústavný súd.

„Nastal čas pre referendum za predčasné voľby. Ľudia potrebujú mať možnosť vyjadriť sa. Chceme presvedčiť všetky demokratické strany, že toto je veľmi vážna chvíľa. Nemôžeme vzdať boj za spravodlivosť. Jediné riešenie sú predčasné voľby,“ citoval Matoviča vtedy portál aktuality.sk.

Toto referendum sa napokon neuskutočnilo. Napriek tomu o ďalšom referende hovoril Igor Matovič v marci 2019. Vtedy predstavil 17 otázok, spomedzi ktorých si mali ľudia vybrať na internete. Medzi otázkami bola napríklad zmena volebného systému, hmotná zodpovednosť politikov či odchod do dôchodku po 40 odpracovaných rokoch. Obyčajní ľudia k referendu spustili aj stránku zaslovensko.sk. Ani toto referendum sa nikdy neuskutočnilo. Malo ísť o tzv. Referendum 2020, a hnutie zostavilo 17 otázok, o ktorých nechali hlasovať ľudí na facebooku. Už vtedy ľudí upozorňovali, že toto „referendum nie je o Matovičovi, je to referendum, ktoré pomôže všetkým – mojim voličom, ako aj voličom Roberta Fica.“ Zber podpisov však hnutie po hlasovaní nespustilo.

Matovičove REFERENDUM o predčasných voľbách: Chcel aj zmenu volebného systému

Pôvodný status s otázkami si môžete pozrieť tu:

Otázky, o ktorých ľudia hlasovali na Facebooku:

1. Súhlasíte s tým, aby opatrovateľ ťažko zdravotne postihnutého príbuzného mal nárok na príspevok vo výške aspoň minimálnej mzdy?

2. Súhlasíte s tým, aby zdravotné poisťovne zaviedli pre všetkých pacientov bezplatné objednávanie na lekárske vyšetrenia?

3. Súhlasíte s tým, aby bola zavedená hmotná zodpovednosť politikov a štátnych úradníkov za nezákonné a zjavne nevýhodné rozhodnutia?

4. Súhlasíte s tým, aby nárok na materský príspevok mali pracujúce a študujúce matky už od 4. mesiaca tehotenstva vo výške rodičovského príspevku?

5. Súhlasíte s tým, aby rodič dieťaťa do 6 rokov mohol požiadať banku o plný odklad splátok hypotéky?

6. Súhlasíte s tým, aby každé dieťa od 3 rokov malo nárok na bezplatné miesto v škôlke a v prípade, ak mu nebude poskytnuté, získal rodič každý mesiac odškodné vo výške príspevku na starostlivosť o dieťa?

7. Súhlasíte s tým, aby si matka a otec mohli 3 roky „materskej“ rozdeliť medzi seba podľa ľubovôle, aby ju mohli čerpať napríklad aj zároveň, každý po roku a pol?

8. Súhlasíte s tým, aby administratívu a náklady na vymáhanie výživného na dieťa mohla matka zveriť centru právnej pomoci?

9. Súhlasíte s tým, aby štát umožnil odchod do predčasného dôchodku každému, kto odpracoval aspoň 40 rokov a materská i rodičovská dovolenka sa počítala do odpracovaných rokov?

10. Súhlasíte s tým, aby deti, dôchodcovia a osoby so zdravotným postihnutím boli oslobodení od doplatkov na lieky?

11. Súhlasíte s tým, aby si zdravotné poisťovne nemohli vyplatiť zisk, ak nezabezpečia kratšie čakacie doby na onkologické operácie ako dva týždne?

12. Súhlasíte s tým, aby sa zmenil volebný systém tak, aby si každý okres mohol zvoliť svojho poslanca do NR SR?

13. Súhlasíte s tým, aby každý občan získal za účasť na každých voľbách a referende jeden deň dovolenky v práci navyše?

14. Súhlasíte s tým, aby občania Slovenskej republiky mohli voliť aj cez internet bez ohľadu na to, kde sa na Slovensku alebo v zahraničí v čase volieb nachádzajú?

15. Súhlasíte s tým, aby tomu, kto splatí svoj dlh voči inštitúcii verejnej správy, alebo podniku, v ktorom má podiel, boli odpustené úroky z omeškania?

16. Súhlasíte s tým, aby sa zaviedla trestnosť bezdôvodného nezaplatenia faktúry?

17. Súhlasíte s tým, aby sa na území Slovenskej republiky zakázala prevádzka hracích a výherných prístrojov?

Takže, tak ako v roku 2019 bolo dôležité vedieť, že „referendum nie je o Matovičovi, je to referendum, ktoré pomôže všetkým – mojim voličom, ako aj voličom Roberta Fica,“ tak to platí aj o referende 2023.

Na referendum 2023 vláda vyčlenila vyše 10,4 milióna eur. Z toho má ísť viac ako 8,7 milióna pre ministerstvo vnútra a vyše 1,6 milióna pre Štatistický úrad SR. Finančné prostriedky určené pre ministerstvo budú použité najmä na mzdy a odmeny členom komisií, tlač hlasovacích lístkov, metodických a informačných materiálov a volebných tlačív, na zabezpečenie hlasovania poštou, na činnosť volebných komisií, na vybavenie volebných miestností, na ochranu verejného poriadku, na výdavky spojené s volebnými miestnosťami a na elektronické komunikačné spojenie volebných komisií. (teraz.sk)

Matovičove REFERENDUM o predčasných voľbách: Chcel aj zmenu volebného systému
Využite svoje občianske právo a príďte k referendu

Prezidentka Slovenskej republiky rozhodnutím č. 362/2022 Z. z., na základe petície občanov prijatej 24. augusta 2022 vyhlásila referendum a určila deň jeho konania na sobotu 21. januára 2023. Referendum sa koná od 07.00 h do 22.00 h.

Využije svoje občianske právo a zúčastnite sa ho. Nie je to Ficove referendum, ale referendum nás všetkých.

O referende: REFERENDUM o možnosti skrátiť volebné obdobie bude v sobotu 21. januára 2023

(hďu)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články