30.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Martin: Zabudnuté remeslá oživia stredoškoláci v Múzeu slovenskej dediny

Zabudnuté remeslá oživia študenti stredných škôl v nedeľu (11. 6.) na podujatí Dnes tovariš, zajtra majster v Múzeu slovenskej dediny Slovenského národného múzea (SNM) v Martine. Návštevníkov zoznámia s niektorými tradičnými postupmi a technikami ľudovej výroby, prenesenými do súčasných školských osnov. TASR o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka SNM v Martine Milena Kiripolská.

Doplnila, že podujatie sa uskutoční ako tvorivá dielňa a v úlohe animátorov sa predstavia študenti. „Návštevníci si vyskúšajú už zabudnuté techniky – zhotovenie drevenej hračky, prstových bábok, mokré a suché plstenie ovčej vlny či maľbu na textil. Chlapskú prácu môžu vyskúšať v kováčskej vyhni a šikovné ruky malých návštevníkov zamestnajú tvorivé činnosti s budúcimi pedagógmi,“ uviedla.

S ukážkami prác sa predstavia študenti zo Školy umeleckého priemyslu Ružomberok, Strednej odbornej školy (SOŠ) pedagogickej Turčianske Teplice, SOŠ strojníckej Kysucké Nové Mesto a SOŠ obchodu a služieb Martin. „Návštevníci budú mať okrem iného možnosť získať informácie o študijných odboroch a zameraniach prezentujúcich sa škôl,“ dodala Kiripolská.

Podujatie Dnes tovariš, zajtra majster je súčasťou Turčianskych slávností folklóru, ktoré organizuje Turčianske kultúrne stredisko v Martine a v nedeľu vyvrcholia v Múzeu slovenskej dediny. V hlavnom programe vystúpia detské folklórne súbory, folklórne skupiny a súbory, ľudové hudby, spevácke skupiny, sólisti inštrumentalisti z Turca a ako hosť folklórny súbor Vatra Tlmače, uzavrela Kiripolská.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x