Zvykne sa hovoriť, že „športom k zdraviu“, hoci niektorí k tomu ironicky dodávajú, že aj „k trvalej invalidite“. Sú však športy, kde vám to druhé nehrozí ani náhodou, ba svoje zdravie si pri tom môžete udržiavať aj do vyššieho veku. A práve takým športom je i footgolf, ktorý na Slovensku získava čoraz viac na popularite aj obľube.
Footgolf je mladý šport, ktorý kombinuje prvky futbalu a golfu. Na Slovensku sa hrá od roku 2012 a za relatívne krátky čas si získal množstvo nadšencov. A to nielen medzi bývalými či ešte stále aj súčasnými aktívnymi futbalistami, ale i medzi bežnou populáciou. Kto si myslí, že tento šport nie je náročný, tak ten sa mýli, pretože človek sa pri ňom nielen celkom slušne nachodí, ale zabrať pri kopaní dostanú aj niektoré jeho svalové partie. Veľkým pozitívom je čerstvý vzduch a množstvo získaných priateľov. Jedným z tých, ktorému po aktívnej futbalovej kariére footgolf doslova učaroval je aj 55-ročný Marek Vittek z Bánova pri Nových Zámkoch.
Footgolf je nielen zábava, ale aj získavanie priateľov
„V rodnom Bánove som začal ako 10-ročný s futbalom, neskôr som hral aj hokej v Nových Zámkoch. Ale tak, ako väčšina rovesníkov, boli sme z multišportovci ulice, takže sme sa vo voľnom čase venovali viacerým športom,“ priznáva hneď v úvode Marek, ktorý ako aktívny futbalista pôsobil v desiatich slovenských kluboch. Najvyššia súťaž, ktorú hral bola druhý Slovenská národná liga v drese Doprastavu Bratislava v rokoch 1990-91. Tretiu ligu hrával v Hurbanove, Kalnej nad Hronom aj v Nových Zámkoch. „Footgolf som objavil viac menej náhodou, a to vďaka kamarátom Tiborovi Cvikovi a Marošovi Očadlíkovi. Keď som ho „ochutnal“, tak ma celkom pohltil,“ netají Marek Vittek, ktorý toho veru za krátky čas v tomto novom športe dosiahol viac ako vo futbale.
„Začínal som v klube Footgolf Senec, kde ďakujem za veľa predsedovi klubu Jurajovi Gubánimu. Keď sa ku mne pridali ďalší hráči šurianskeho regiónu, tak sme založili Footgolf Šurany. Na footgolfe ma najviac baví možnosť neustále sa zlepšovať a súperiť na svetových turnajoch. V neposlednom rade aj cestovať a spoznávať ľudí a kultúru nových krajín,“ zhrnul Marek v krátkosti svoje footgolfové začiatky aj to, čo ho na tomto mladom športe najviac baví. Najväčším podujatím, ktoré slovenskí footgolfisti v tomto roku absolvovali, boli majstrovstvá sveta, ktoré sa konali od 26. mája do 7. júna v americkom Orlande. Išlo len o štvrtý svetový šampionát vôbec, prvé tri sa konali v Maďarsku (2014), Argentíne (2016) a Maroku (2018), a nechýbal na nich ani Marek Vittek.
Byť strieborný na svete je úžasným výsledkom
Marek do USA cestoval ako líder svetového rebríčka seniorov a v Orlande mal vysoké ambície. „Súťaž jednotlivcov sa mi ale na šampionáte vôbec nevydarila. Prvý deň som urobil dve chyby, a tak aby som to dobehol musel som začať riskovať. Žiaľ, nevyšlo to. Majstrovstvá však potvrdili, že footgolf a konkurencia v ňom rastie zo dňa na deň a vyhrať veľký turnaj je veľmi ťažké. Samozrejme, strieborná medaila v tímovej súťaži seniorov je úžasný výsledok. Footgolf Slovakia potvrdil svetovú úroveň aj ziskom striebra v tímovke žien, bronz v tímovej súťaži získali muži a čerešničkou na torte bol titul majsterky sveta, ktorý vybojovala Lucia Čermáková v individuálnej súťaži žien,“ opísal Marek ako sa darilo Slovákom v Amerike.
„Mojím najväčším individuálnym úspechom je víťazstvo na minuloročnom turnaji Masters v Holandsku a, samozrejme, striebro z MS v Orlande v tímovej súťaži. Tá je trochu iná ako individuálna, ale má úžasnú chuť a atmosféru,“ priznáva Marek, pre ktorého bolo Orlando prvým svetovým šampionátom. „Pri účasti skoro 1000 hráčov zo 40 krajín sveta mal aj svoje nedostatky, ale atmosféra medzi hráčmi, nové priateľstvá a športové zápolenie na svetovej úrovni, boli úžasným zážitkom. Ihriská boli v Orlande veľmi kvalitné a náročné zároveň, ale po pár dňoch sme si na ne zvykli. Počas šampionátu sme mali minimum voľného času, pretože program bol dosť nahustený. Trochu ho skomplikovalo aj počasie, presnejšie búrky, ktoré tam občas boli,“ vrátil sa Marek k atmosfére v Orlande.
Súpermi sú bývalí futbaloví hráči svetovej triedy
Voľno využívali slovenskí footgolfisti najmä na odpočinok, takže mimo ihrísk toho veľa nevideli. „Zato strava bola výborná, pretože väčšinou ju v našom americkom dome pripravoval Tomáš Bartko, kapitán našej reprezentácie,“ pousmial sa Marek, podľa ktorého do footgolfu prichádza čoraz viac známych osobností svetového futbalu. „Spomeniem napríklad Francesca Tottiho, Clearensa Seedorfa alebo Didu, brazílskeho brankára, s ktorými som sa stretol na turnaji v Dubaji, ale aj Španiela Carlosa Calva, môjho dobrého priateľa, bývalého hráča španielskej ligy, s ktorým sa vídame pravidelne. Samozrejme, zápas na MS proti Fabienovi Ayalovi z Argentíny si budeme obaja dlho pamätať,“ netají Marek Vittek, ktorý si teda zahral footgolf s hráčmi, ktorých kedysi obdivoval ako futbalistov iba na televíznej obrazovke.
„Footgolf je veľmi jednoduchý, zábavný a súťaživý šport pre všetky vekové kategórie. Jasné, že keď hovoríme o vrcholnej úrovni, tak je náročný ako na fyzickú, tak aj na psychickú pripravenosť, ktorá si vyžaduje množstvo času a úsilia, čo by potvrdili najmä rodiny footgolfistov. Prirodzene, nielen príprava, ale i samotné cestovanie a turnaje sú časovo a finančne veľmi náročné. Financovanie zaťažuje aj rodinný rozpočet, preto ďakujem za podporu aj kamarátom a sponzorom, najmä CasinoRespect Nové Zámky a Lokotrans Slovakia, pretože bez ich podpory by nebolo možné absolvovať svetové podujatia,“ priznáva Marek, podľa ktorého každý hráč má svoju loptu aká sa mu páči a aká mu vyhovuje, ale musí mať veľkosť 5 a FIFA certifikát. „Najviac sa používajú lopty typu „Jabulani“, pretože sú pružné a ďaleko doskáču,“ konštatuje záverom Marek Vittek, ktorý ešte dodáva: „Krásnych zážitkov je pri footgolfe veľa a dúfam, že ich ešte veľa pribudne. Každému odporúčam, aby footgolf vyskúšal na vlastnej koži. Tak ako aj autor tohto článku.“
Dodo Púchovský