13.1 C
Nitra
utorok, 16 apríla, 2024

M. Čepček: Dezinformácie o pokutách za porušenia zákona o reklame a zastrašovaní lekárov

Do národnej rady bol opätovne predložený návrh zákona, ktorého cieľom je zlepšenie stavu ochrany ľudských práv na Slovensku, a to najmä ochrana práva na život nenarodených detí.

M. Čepček: Dezinformácie o pokutách za porušenia zákona o reklame a zastrašovaní lekárov
Martin Čepček

Podobne, ako v minulých prípadoch, kedy boli návrhy na zmenu právnej úpravy na posilnenie legislatívnej ochrany práva na život predložené, aj v tomto prípade sa v mediálnom priestore šíria viaceré dezinformácie, ako aj výslovné klamstvá, ktoré majú za cieľ ovplyvňovať verejnú mienku aj zákonodarcov v neprospech zlepšenia súčasného stavu.

Poslanec Martin ČEPČEK: Dno štábnej kultúry. O mojom vylúčení z klubu som sa dozvedel v nedeľu z médií

V minulosti boli šírené nepravdivé a účelové informácie napríklad o údajnej orientácii návrhu zákona proti utečenkyniam z Ukrajiny alebo nebezpečný medicínsky hoax o škodlivosti Dopplerovho ultrazvuku.

Tentokrát kritici posilnenia práva na život šíria dezinformácie o pokutách za porušenia zákona o reklame. Denník Pravda v článku Poslanci budú 18. raz riešiť potraty. Čepček chce pokuty 66-tisíc eur a zastrašuje lekárov uverejnenom v online vydaní dňa 01.02.2023 napr. uvádza: „Za porušenie zákazu reklamy umelého prerušenia tehotenstva by mala byť podľa Čepčeka pokuta vo výške do 66 400 eur.“ Takéto tvrdenie aj titulok článku sú zavádzajúce. Predmetným návrhom zákona sa navrhuje v zákone o reklame zakotviť zákaz reklamy na umelé prerušenie tehotenstva.

Martin ČEPČEK k zákonu o hazarde: Úplne ma obišli a bez môjho súhlasu začal asistent Hattasa zbierať podpisy pod zákon

Zákon o reklame už v súčasnosti zakotvuje viaceré povinnosti šíriteľov reklamy, obmedzenia vo vzťahu k reklame a podobne. Už v súčasnosti je zakázaná napr. reklama na lieky, ktoré v Slovenskej republike nie sú registrované, lieky, ktoré obsahujú omamné látky atď. Za porušenie takýchto zákonných povinností a obmedzení zákon už v súčasnosti zakotvuje sankcie. Pokiaľ by teda bola schválená zmena zákona tak, že by reklama na umelé prerušenie tehotenstva bola zákonom zakázaná, bolo by aj takéto porušenie povinnosti postihnuteľné, tak ako sú postihnuteľné aj iné porovnateľné porušenia zákona o reklame.

Nie je vôbec pravdivé, že by akékoľvek porušenie zákazu reklamy na umelé prerušenie tehotenstva bolo sankcionované pokutou vo výške 66 400 EUR. Zákon o reklame obsahuje právnu úpravu, ktorá zakotvuje, na základe čoho orgán dozoru určuje výšku pokuty. Takýto postup by bol aplikovaný v prípade porušenia zákazu reklamy na potraty, ako aj na prípady iných porušení zákona o reklame. Návrh zákona teda nerieši žiadne osobitné sankcie špeciálne pre porušenie zákazu reklamy na umelé prerušenie tehotenstva.

Zakotvenie zákazu reklamy na umelé ukončenie tehotenstva je dôležité aj kvôli tomu, že viaceré potratové kliniky takúto reklamu reálne využívajú a niektoré ju dokonca šíria aj cudzojazyčne napr. na prilákanie občianok Poľska, u ktorých je zakotvená vyššia miera ochrany života, čím podporujú potratovú turistiku na Slovensko.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x