9.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Lučenec: Výstava v NMG predstaví život ohrozeného sysľa pasienkového

Novohradské múzeum a galéria (NMG) v Lučenci otvorilo vo štvrtok výstavu, ktorá návštevníkom predstaví život sysľa pasienkového.

Výstava bola pôvodne inštalovaná v Gemersko-malohontskom múzeu (GMM) v Rimavskej Sobote, v Lučenci bude pre verejnosť prístupná do 23. apríla. TASR o tom za NMG informovala Diana Lajzová.

„Na Slovensku žije približne 25.000 sysľov na 42 až 45 sysľoviskách. Za oblasti s najväčšou hustotou kolónií možno označiť územie Cerovej vrchoviny, Slovenského krasu a Hornádskej kotliny, všade tam, kde sa zachovali pasienky a lúky s tradičným alebo jemu blízkym spôsobom obhospodarovania,“ priblížila biologička GMM a kurátorka výstavy Monika Gálffyová.

Výstava predstaví návštevníkom život drobného hlodavca, ktorý je zaradený do kategórie ohrozených druhov. Prostredníctvom fotografií a dermoplastických preparátov priblíži stavbu jeho tela, spôsob života, vzťah s ľuďmi, jeho domov i ostatné druhy živočíchov a rastlín, s ktorými zdieľa životný priestor.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x