20.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Kto získal štátnu cenu Alexandra Dubčeka? Podľa Hegera bol Dubček politikom dobrej vôle

Včera sa konalo slávnostné udeľovanie štátnej ceny Alexandra Dubčeka. Pripomenul to aj slovenský premiér Eduard Heger, ktorý na svojom facebooku uviedol, že sa to deje v čase, keď na Ukrajine umierajú ľudia len preto, lebo Vladimír Putin sa rozhodol zopakovať to, čo vtedajší Sovietsky zväz urobil 21. augusta 1968 v Československu. „Potlačiť hrubou vojenskou silou túžbu ľudí po slobode a demokracii. Bola to obrovská národná tragédia,“ napísal.

Kto získal štátnu cenu Alexandra Dubčeka? Podľa Hegera bol Dubček politikom dobrej vôle
Zdroj: fb Eduard Heger

„Po krvavom potlačení revolúcie v Maďarsku, po vztýčení berlínskeho múru socializmus sovietskeho typu znova ukázal svetu svoju surovú tvár. A je to tá istá tvár, ktorú vidíme dnes na bojiskách Ukrajiny. Je to tvár zahľadená sama do seba, ktorá sa pri presadzovaní svojich cieľov nepozerá na ľudské utrpenie. Alexander Dubček bol politikom dobrej vôle. Jeho ľudskosť ostro kontrastovala s tými, ktorí chceli ovládať spoločnosť pomocou teroru. Za to, že otváral občanom v celom sovietskom bloku okná do sveta slobody, ho vtedajší komunistickí vládcovia nenávideli. Odstavili ho, ohovárali a izolovali od svojho ľudu, ktorý doňho vkladal nádej. A tak sa Alexander Dubček stal symbolom. Symbolom, na ktorý už totalita nemala dosah. Alexander Dubček sa stal symbolom nádeje a slobody. Dnes sme v jeho mene ocenili významných ľudí, ktorí dosiahli mimoriadne pracovné výsledky a svojím životným príbehom nám svietia na cestu. A my dnes v ťažkých časoch, keď sa dá ľahko zablúdiť, potrebujeme veľa takéhoto jasného svetla.“

Ocenení boli:

Marta Kubišová, speváčka

Ivan Laluha, historik a sociológ

Dorota Pospíšilová, šľachtiteľka odrôd vína a autorka odrôd

Miroslav Žbirka in memoriam, spevák a skladateľ

Eugen Gindl in memoriam, novinár

Ján Kuciak a Martina Kušnírová in memoriam, novinár a jeho snúbenica

Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články