21.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

KOS Nitra: Program CINEAMA 2023

Regionálne kolo 31. ročníka celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby.

Dovoľujeme si vám dať do pozornosti súťažné premietanie filmov – regionálne kolo 31. ročníka celoštátnej postupovej súťaže amatérskej filmovej tvorby 27. apríla o 15. 00 v miestnosti zelená I. poschodie KOS v Nitre. Prihlásených je 16 filmov, od mládeže do 16 rokov, do 21 rokov i dospelých nad 21 rokov. Celé premietanie bude trvať cca 1 hodinku, potom bude rozborový seminár a vyhodnotenie. Ak vám je blízke filmové umenie – animované, hrané, experimenty a videoklipy, dokumentárne- príďte sa pozrieť. Filmy sú krátke od 1. minúty a najdlhší je cca 11.min.

KOS Nitra: Program CINEAMA 2023

Veková skupina – autori do 16 rokov

Lovkyne pokladov      

Paťka Papová, Nitra

Počas letného tábora sme si skúsili vytvoriť nemý film. Vytvorili sme scenár, ktorý predstavuje fiktívne hľadanie pokladu. Snažíme sa vtipne zobraziť inscenovanú situáciu a poukázať na to, ako môže dopadnúť náhle prílišné očakávanie a nadšenie.

Call me maybe   

experiment a videoklip

Jana Sýkorová a kolektív IX. A – ZŚ Močenok

Call me maybe v podaní IX. A. – Čo všetko sa dá stihnúť cez prestávku

Love Above    

experiment a videoklip

kolektív AMT SZUŠ ARS Studio Nitra– Ema Horská, Nina Sedliaková, Samuel Jemelka, Oliver Kondel, Max Ballay, Lukáš Šelmeci, Artur Slováčik, Aurel Slováčik, Rebeka Buči

Voľná interpretácia textu piesne Niny Kohout Love Above. Video o hľadaní si miesta na tomto svete. Túžba nebáť sa prejaviť city a nájsť si akúsi stabilitu v neistote

  1. Veková skupina – autori od 16 do 21 rokov

Božia ruka          

animovaný film

Ema Horská a Lenka Porubská, SZUŠ ARS Studio Nitra

Idú si civilizácie vlastnou cestou, alebo im občas niečo skríži plány?

Hanz zo z   

hraný film

Patrik Daniel Küttschreutter, SUŠDNitra

O tom, že aj skúsení lupiči môžu byť oklamaní a padnúť do pasce.

Ellina        

animovaný

Anna Gubala, ZUŠ Rosinského Nitra

Krátky animovaný príbeh Elliny, ktorá jedného letného dňa zaspala na záhrade a prisnil sa jej sen…

  1. Veková skupina – autori nad 21 rokov

Slimák         

animovaný film

Anabela Bódiová, Nitra

Sledujeme cestu slimáka, ktorý sa snaží prejsť cez rôzne časti záhrady plnej odpadkov. Film poukazuje na to, aký vplyv má znečistenie prírody na živočíchy, ktoré v nej žijú. Zvieratá sa stávajú čím ďalej tým viac súčasťou našich odpadkov. Náš filmový protagonista sa s týmto problémom tiež potýka a namiesto jeho ulity nosí na svojom chrbte vrchnák od fľaše. Na konci filmu slimák prichádza do cieľa, ktorý predstavuje fľaša od džúsu, z ktorej pochádza jeho „ulita“. Film „Slimák“ nesie jasnú myšlienku o negatívnom dopade našich činov na prírodu a zvieratá v nej.

A Cat Story   

animovaný film

Lenka Richvalská Krupina/Nitra

Film zobrazuje častú scénu zo života viacerých mačiek, ale aj iných zvierat. V tomto príbehu je mačka vyhodená svojím pôvodným majiteľom z auta. Ako auto odíde, mačka sa snaží za ním utekať, pričom beží stále rýchlejšie, no dobehnúť ho, samozrejme, už nemôže. Nešťastná a vyhladovaná mačka sa potom kade-tade potuluje a hľadá nový domov. ….

Ema Anderson        

hraný film

Ema Kováčová, Hlohovec/Nitra

Práca vznikla na tému „Režisér Wes Anderson“, ku ktorému mám ako k filmárovi veľmi blízko. Pocity a kompozičné detaily som sa pokúsila pretaviť aj do svojho amatérskeho filmu, v ktorom mi ochotne pomáhali dievčatá z mojej vysokej školy. Táto práca má pre mňa veľkú citovú hodnotu ktorá sa snáď aj dostatočne odráža v tomto filme.

Špeciálna operácia A     

hraný film

Jakub Chochula a kolektív KEKS production Nitra– Valentín Kozaňák, Jakub Chochula, Mariana Neumanová, Petr Meszároš, Roman Hatala,Norbert Mikláš, Vladimír Dubeň, Michala Kozaňáková, Monika Weiss, Kristína Pónyová,Ľudmila Iványiová

Príbeh nás zavedie do sveta, v ktorom nikým nevítané bytosti ovládnu cudzie územie. O tom, ako si s nimi nič netušiaci hostiteľ poradí, sa dozviete v poradí už v siedmom autorskom hranom filme tvorivej skupiny KEKS.

World’s Smallest Violin  

hraný film

Ema Kováčová, Hlohovec/Nitra

Amatérske zobrazenie pocitového sveta skupiny„AJR“ v jednej z ich populárnych pesničiek „World’s Smallest Violin“. Vo filme sa snažím naznačiť,o čom v texte ich piesne ide a o to, kto je pre nich, aj mňa osobne, v živote najdôležitejší.Zábavným strihom a zakomponovaním členov rodiny som sa pokúsila doladiť inak veľmi dojímavýtext.

Míle predo mnou         

hraný film

Kristián Vrábel, Pružina /Nitra

Niekedy stačí malý otras a nájsť potrebnú rovnováhu môže byť veľmi ťažké. Ak ste chlap, čaká sa od vás, že sa s tým skrátka zmierite. Krátky film, dotýkajúci sa témy mentálneho zdravia.

Biele V bielych       

experiment a videoklip

Anna Vitvarová, Nitra

„Nevážíme si svého zdraví do momentu, než o něj přijdeme. Bílá já v děsivě přebíleném povlečení na studentské ubytovně. Zprvu strach ze zašpinění,později bílá odpuzuje pocit útulnosti a domova. Těžko se v této sterilitě zabydluji, těžko se v ní uzdravuji. Raději bych ležela ve svém pestrém krtečkovém povlečením a špinila ho čajem s medem a citronem. Přála bych si být zdravá a nezapomínat na to štěstí, které máme. Být vděčná za každý den, kdy se cítím svěže a plná energie a nebýt za to ráda až v moment, kdy o to přijdu. Aby se po nemoci nerozplynul ten pocit vděčnosti.“

Niekto prichádza, ide, príde?     

experiment a videoklip

Martina Kukučková, Nitra

Fotografujem priestory kasární pod Zoborom, ktoré dopĺňam technikou luminografie (svetelným pohybom) a taktiež autentickými zvukmi nahranými v priestoroch kasární, ktoré prelínam so zvukmi približujúcimi sa atmosfére fotografií. Svoju intervenciu si asociujem s naivnými rečami spojenými schátrajúcimi priestormi (ako sa niečo zmení, o tom čo bude, ale dlhodobo sa nedeje).

Prázdne miestnosti              

experiment a videoklip

Kristína Marmoľová, Lisek/Nitra

Miesto natáčania: kasárne pod Zoborom. Fotografie sú doplnené o zvukový záznam

rôznych predmetov, pohybov, ktoré boli nahrávané na rovnakom mieste, kde vznikli fotografie.

Biela na bielej – MAMA      

dokumentárny film a publicistika

Dóra Matuš, Štúrovo/Nitra

Ak si ju vieš predstaviť, že je tu s nami, tak je tu!” Toto je jedna zo základných kľúčových viet vo videu. Jednoduchým scenárom som chcela ukázať citovú prázdnotu, ktorú vo mne a v mojom otcovi zanechala moja prababička, ktorú tu poznáme len ako MAMA. Video vzniklo na jej počesť, na pamiatku našej poslednej spoločnej kávy pri objatí jej svätého obrazu, stôl a stoličiek. Toto video je o spomienkach, o láske, o pocitoch, ktoré presahujú generácie, vlastne je o mojej prababke.

Prestávka

16.30 – 17.30  – rozborový seminár k jednotlivým filmovým dielam

18. 00 – vyhodnotenie a vyhlásenie výsledkov

Zdroj: KOS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x