15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Komárňanská poliklinika – má nám ozaj padnúť na hlavy?

                Budova, ktorá tvorí časť Klapkovho námestia v Komárne bola postavená v 80. rokoch 19. storočia podľa návrhu budapeštianskeho architekta Bélu Neya. Bol v nej finančný ústav nejaký čas myslím, že aj byty, no asi najdlhšie slúžila, ako poliklinika. Tak si ju pamätá drvivá väčšina Komárňanov. V roku 2003 bola prevedená do majetku VÚC Nitra. „Kraj“ sa o budovu vôbec nestaral a preto ju mladí majú zapísanú ako „strašidelnú“ ruinu v najcentrovatejšom centre mesta.

Komárňanská poliklinika – má nám ozaj padnúť na hlavy?

                Mesto Komárno budovu získalo v roku 2011 zámenou za pozemky napríklad pod budovou knižnice či Jókaiho divadla. Vtedy Komárnom prebehli informácie o veľkých plánoch s ňou – mal to byť kúpeľný dom s riaditeľstvom kúpeľov, dokonca možno aj hotel. Lenže (vtedy) osem rokov opustená budova si vyžadovala náklady, ktoré mesto nedokázalo vykryť a tak naďalej chátrala.

                V júni 2017 prebehla tlačou správa, že Mesto Komárno má v pláne obnovu budovy bývalej polikliniky na Klapkovom námestí. Vytvoriť z nej chcelo polyfunkčný objekt – samospráva odsúhlasila zámer vyčlenenia finančných prostriedkov z kapitálových výdavkov mesta vo výške 22.000 eur na vypracovanie projektovej dokumentácie. Mesto sa už predtým snažilo budovu predať, no náročnosť na výdavky spojené s obnovou ju spravilo nepredajnou. So žiadosťou o pomoc s veľkolepými plánmi (veľkokapacitná reštaurácia; priestor pre veľké spoločenské podujatia; kancelárske priestory) sa otcovia mesta obrátili aj na maďarskú vládu. Projekt však stroskotal na veľkej finančnej náročnosti. Pokus o predaj budovy v roku 2018 bol rovnako neúspešný.

            Ďalšie správy o údajnej obnove polikliniky prebehli médiami takto pred rokom. Obyvatelia mesta vtedy podpisovali petíciu, ktorú iniciovalo OZ Nec Arte, Nec Marte Komárno-Komárom, ktorou žiadali zaradenie budovy medzi kultúrne pamiatky. Proces sa konečne začal. Na to už bol najvyšší čas – budova je v dezolátnom stave. Prepadnuté stropy, sčasti zničené a nebezpečné schodisko, zatekajúce strechy doslova prosia o záchranu.

Podľa dôvodovej správy je nutné bývalú budovu polikliniky úplne prestavať vrátane nových rozvodov inžinierskych sietí. Pretože stav nehnuteľnosti sa neustále viditeľne zhoršuje, treba urýchlene zabezpečiť projektovú dokumentáciu a následne začať s rekonštrukciou.

Zastupiteľstvo požiadalo primátora Bélu Keszegha zapracovať finančné prostriedky na vypracovanie projektovej dokumentácie v hodnote 120.000 eur do návrhu programového rozpočtu mesta Komárno na rok 2021. Zároveň žiadajú rozbehnúť proces verejného obstarávania s podmienkou neuzavretia zmluvného vzťahu, kým nebude schválený zdroj krytia výdavkov.

Komárňanská poliklinika – má nám ozaj padnúť na hlavy?
Primátor Komárno, foto: Ahoj Komárno

V tomto roku „pamiatkári“ rozhodli o začatí správneho konania v prípade vyhlásenia bývalej polikliniky za národnú kultúrnu pamiatku, o čom bola nedávno radnica informovaná.

V súčasnosti by malo prebehnúť stretnutie vedenia mesta s kanceláriou, ktorá vyhrala tender na plány obnovy budovy, ktorú predraží práve vyhlásenie stavby za kultúrnu pamiatku. Pri kultúrnych pamiatkach sú totiž podmienky ďaleko náročnejšie, ako pri renovácii bežných stavieb.

Eka Balašková

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články