20.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Katarína Nocun a Pia Lamberty: Falšovaná pravda

Často o nej hovoríme a často o nej počujeme. Položme si teda otázku: Čo je konšpiračná teória a čo je konšpiračný príbeh? Možno vás to prekvapí, ale konšpiračné príbehy sú rozšírenejšie viac ako by sme si pôvodne mysleli.

Katarína Nocun a Pia Lamberty: Falšovaná pravda
Falšovaná pravda

Nie je to žiaden okrajový fenomén. Súvisí s konšpiračnou mentalitou človeka. Je preto veľmi dôležité správne sledovať a skúmať svoj vlastný obraz sveta, a to minimálne tak dôsledne ako to robíme na druhých. Prečo? My všetci v sebe nosíme predpoklady, ktoré nám umožňujú veriť konšpiračným príbehom – hoci si to často nechceme priznať.“

Kniha Falšovaná pravda, o vplyve konšpiračných teórií na naše myslenie, poskytuje náhľad na tento fenomén ako aj rozpoznanie jeho mechanizmu. Prevedie psychologickou analýzou nastavenia ľudskej mysle a to objasní, čo nás vedie k viere v konšpiračné teórie a môže ovplyvňovať každodenné rozhodovanie. Ukáže našu zraniteľnosť i spôsob, akým sa vyrovnávame s dennodennou záplavou informácií. Poskytuje tiež návod ako identifikovať, či ako sa brániť pred dezinformáciami. A ak by ste chceli vedieť ako je na tom práve tá vaša konšpiračná mentalita, môžete si tiež spraviť test.

Yuval Noah Harrari: Sapiens

Akú rolu v tom celom hrajú sociálne siete a aké nebezpečenstvo môžu znamenať? Komu konšpirácie vyhovujú? Kedy sme náchylnejší konšpiráciám uveriť a prečo? Ako rýchlo sa z každého z nás môže stať konšpiračný teoretik?  A ako to všetko vplýva na spoločnosť, či na vzťahy okolo nás? A ako vieme prekrúcanie faktov odhaliť a chrániť sa tak pred manipuláciou?

„Veľa ľudí už vo svojom súkromí alebo v pracovnom kolektíve stretlo osobu, ktorá zo dňa na deň začala rozširovať konšpiračné príbehy. Priatelia, ktorých človek odjakživa považoval za racionálnych a rozvážnych, sa s ním z ničoho nič chcú počas spoločnej večere podeliť o informácie ….“   „Človek je neraz konfrontovaný s informáciami, pri ktorých vie iba sotva určiť, o čo ide, a na ktorých overovanie by potreboval podrobnejší prieskum. Zatiaľ čo sa zmieta vo vlastných otázkach a premýšľa, ako odpovedať, zažraný konšpirátor je už dávno pri ďalšej téme…. Prečo je vlastne také ťažké v takomto okamihu zasiahnuť?“

To všetko a oveľa viac sa dozviete pri čítaní. Knihu kúpite od 11 Eur.

Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x