6.1 C
Nitra
streda, 21 februára, 2024

Kampaň Aj my sme tu: Ľudia so zdravotným postihnutím

V sobotu 3. decembra štartuje kampaň Aj my sme tu, ktorú organizuje Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím (ÚKOZP). Kampaň potrvá do 10. decembra, ktorý je Medzinárodným dňom ľudských práv. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa úradu komisára Elena Koritšánska.

Každý deň bude ÚKOZP počas trvania kampane zverejňovať na sociálnych sieťach dve až tri videá od zástupcov rôznych organizácií, ktoré sú venované ľuďom so zdravotným postihnutím alebo s inými diagnózami. „Máme pripravené videá od 21 organizácií alebo platforiem zastupujúcich ľudí s rôznymi druhmi zdravotného postihnutia či rôznymi diagnózami, alebo obhajujúcich ich práva. Pridať sa však môže ktokoľvek, či už ide o ďalšie organizácie, občianske združenia aj jednotlivci. Stačí v priebehu kampane nakrútiť krátke video so želaním pre ľudí so zdravotným postihnutím a zverejniť ho na Facebooku alebo Instagrame s hashtagmi #ajmysmetu #mdozp2022 #idpd2022,“ uviedol ÚKOZP.

Kampaň Aj my sme tu: Ľudia so zdravotným postihnutím
Kampaň potrvá do 10. decembra, ktorý je Medzinárodným dňom ľudských práv.

Kampaň Aj my sme tu sleduje tri hlavné ciele. Prvým cieľom je upriamiť pozornosť na to, že ľudia so zdravotným postihnutím sú tiež plnohodnotnou súčasťou spoločnosti a týkajú sa ich rovnaké práva ako zdravých spoluobčanov, čo sa podľa ÚKOZP, žiaľ, stále naplno neodráža v realite. Druhým cieľom kampane je zviditeľnenie organizácií, ktoré zastupujú a združujú ľudí s jednotlivým druhmi zdravotných postihnutí alebo diagnóz a cez videá od zástupcov týchto organizácií poslať týmto ľuďom priania, ktoré ich povzbudia. Tretím cieľom je všetkým pripomenúť, že ÚKOZP je k dispozícii ľuďom so zdravotným postihnutím, či už fyzickým, zmyslovým, mentálnym, duševným. „ Sme tu aj pre ľudí trpiacich rôznymi závažnými chronickými ochoreniami. Obhajujeme a presadzujeme ich práva zaručené v Dohovore OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím,“ doplnil Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím.

Kampaň odštartuje videom komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská, ktorá ľuďom so zdravotným postihnutím želá, aby práva, ktoré sú garantované v Dohovore OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím boli čo najrýchlejšie súčasťou ich života a boli bez problémov dosiahnuteľné.

Do kampane sú už zapojené organizácie ako Národná rada občanov so zdravotným postihnutím, Asociácia nepočujúcich Slovenska, Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska, Spoločnosť Downovho syndrómu, Autistické centrum Andreas v Bratislave, Liga proti rakovine, IPčko, Liga za ľudské práva a mnoho ďalších.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články