12 C
Nitra
streda, 21 februára, 2024

K lekárovi? Vstávali sme o štvrtej kvôli časenke, slovenská realita

O tom, že sa k lekárovi sa vyšetrenie len tak nedostanete, sa už popísalo neúrekom. Je však úplne šokujúce, že ak máte nejaké bolesti, tak sa musíte jednoducho vybrať na pohotovosť, alebo si poriadne privstať. Ak sa totiž objednáte, termín vyšetrenia sa poriadne natiahne, naviac si u niektorých lekárov za objednanie termínu zaplatíte.

K lekárovi? Vstávali sme o štvrtej kvôli časenke, slovenská realita

Neverila som, že si u nás naozaj ešte stále treba poriadne privstať kvôli časenke, aby ste sa v ten istý deň na vyšetrenie dostali. Mladá študentka Martina potrebuje stomatochirurga, ktorý ordinuje dvakrát v týždni v nitrianskej nemocnici. Keď mi povedala, že vstáva o štvrtej, aby bola v poradí aspoň druhá, neverila som.

A tak sme dnes vstávali ráno spolu.

Stretli sme sa v nemocničnom areáli a hoci sme už o štvrť na päť boli pri ambulancii, časenku si zobrať nevedela, pretože tie sa vydávajú až od pol siedmej. Takže som nie celkom rozumela tomu, na čo sme tam vlastne tak skoro. Pochopila som to po niekoľkých minútach, keď prišli ďalší pacienti (zo Zlatých Moraviec, z Levíc) a v podstate si určili poradie, v ktorom na vyšetrenie pôjdu, aby sa nepredbiehali.

Martinu ešte pred vyšetrením čakalo antigénové testovanie, no najskôr chcela mať v rukách časenku.

Prečo sa nedá k lekárovi dostať inak, napríklad sa objednať telefonicky? Podľa Martiny sa do ambulancie nedá dovolať, elektronické objednávanie je zjavne hudbou budúcnosti.

Faktom je, že máme naozaj málo špecializovaných lekárov.

Je to jednoducho hrozné, v akom stave je naše zdravotníctvo, pretože takto to nefunguje iba na tomto konkrétnom mieste, ale v podstate všade. Už od štvrť na päť čakali pacienti pred chrenovskou poliklinikou, na časenky.

K lekárovi? Vstávali sme o štvrtej kvôli časenke, slovenská realita

Ozaj, a ak mi niekto povie, že sa majú objednať vopred, tak nech si to vyskúša. Ako mi povedal istý pán, bývalý docent z jednej nitrianskych univerzít, na dôchodku si vyberá, čo si vôbec v obchode kúpi a platiť za objednanie k lekárovi si jednoducho dovoliť nemôže, či sa to niekomu páči, alebo nie. A ako podotkla ďalšia z čakajúcich, bolesti jednoducho nerozkážeš, aby počkala ešte tri mesiace.

Je to normálne?

Henrieta Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články