15.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Jednota dôchodcov: S obavami sledujú nárast cien, budú na to stačiť naše dôchodky?

Predstavitelia Jednoty dôchodcov Slovenska sa v pondelok stretli s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Na stretnutí riešili dôchodkovú reformu a zákony, ktoré sa týkajú dôchodcov.
      „Tieto zákony nám robia ťažkú hlavu, vychádzajú v neprospech seniorov,“ uviedla podpredsedníčka združenia Valéria Pokorná. Jeden z najväčších problémov vidí v návrhu zákona o primeranom hmotnom zabezpečení seniorov. „Už teraz zákon dáva možnosť, že dôchodca dostane po 30 rokoch dôchodok 334 eur. Ak má dôchodca 280 eur dôchodok, je mu potom vyrovnaný, ale už nenastane žiadna valorizácia. Na 12 rokov bude teda stále dôchodca na 334 eurách,“ povedala Pokorná s tým, že s dôchodkami sa nič nedeje.
      „S veľkými obavami sledujú nárast cien potravín a energií. Riešia, čo zo svojich dôchodkov vykryjú. Voči našim seniorom a seniorkám máme dlh, ktorý nemôžeme odkladať donekonečna,“ uviedla Čaputová na sociálnej sieti po stretnutí. Plánovaná reforma dôchodkov by podľa nej mala zabezpečiť dôstojný život a nemala by vytvárať diskrimináciu seniorov. Prezidentka preto bude podľa svojich slov sledovať pripravované zmeny aj v konzultácii s predstaviteľmi vlády.
      Dôchodcovia problematicky vnímajú aj rodičovský dôchodok, ktorý je podľa Pokornej diskriminačný. „Veľmi veľa ľudí má deti napríklad v zahraničí alebo nezamestnané. Tie deti, ktoré majú finančné možnosti, svojim rodičom pomáhajú. Nie je potrebné uzákoniť, aby dávali určité percentá svojim rodičom. Máme aj skúsenosti, že situácia je naopak a rodičia pomáhajú svojim deťom existovať,“ pokračovala Pokorná.
      Veľký problém vidí v tom, že Sociálna poisťovňa bude mať značný výpadok. „Ak bude musieť štát sanovať dôchodky, môžeme zabudnúť na valorizáciu a trináste dôchodky,“ dodala.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články