19.1 C
Nitra
streda, 26 júna, 2024

Jasovskí školáci potešili dôchodcov a navštívili múzeum v Seredi

Jasovskí školáci vykročili do tohto týždňa akčne. Potešili dôchodcov v Jasovej a navštívili múzeum v Seredi.

Jasovskí školáci potešili dôchodcov a navštívili múzeum v Seredi

Máj, lásky čas s výzvou Láska kvitne v každom veku

Jasovskí školáci majú krásny vzťah s obyvateľmi miestneho sociálneho zariadenia Sympathy, kde navštevujú dôchodcov, aby ich potešili pesničkami či vlastnoručne vyrobenými darčekmi lebo čítaním a podobnými krásnymi aktivitami. Ako sa toto priateľstvo vyvíjalo, prezradila sociálna pracovníčka Marieta Prehodová.

Jasovskí školáci potešili dôchodcov a navštívili múzeum v Seredi

„Na moje pozvanie či sa nechcú zapojiť do projektu Máj, lásky čas s výzvou Láska kvitne v každom veku sa ochotne zapojili,“ rozhovorila sa Marieta Prehodová. „Vlastnoručne vyrobili pohľadnice, ktoré im po krátkom programe osobne odovzdali. Nakoľko už od októbra roku 2019 spolupracujeme v našom programe Adoptuj si babku, dedka sa naši prijímatelia na deti veľmi tešili.“ Projekt bol veľmi úspešný ale už v jeho začiatku ho zabrzdil covid a prísne opatrenia, ktoré sa v zariadeniach museli dodržiavať. Hneď ako sa opatrenia uvoľnili pracovníci i obyvatelia Sympathy sa chopili príležitosti a výsledok bol úžasný. Seniori sa na deti veľmi tešili a ich vystúpenie si užili ako sa len dalo. Každý dostal vlastnoručne vyrobené pohľadnice, ktoré budú zdobiť ich izbičky. Už sa nevedia dočkať ďalšej spoločnej akcie. Seniori tiež nezaháľali a obdarovali deti vlastnoručne vyrobeným pozdravom, na ktorom sú všetci podpísaní. Pani učiteľky Eva Jakabová a Zdenka Klimáková sprvádzali deti domova a následne do školy. Pri rozlúčke obyvatelia domova nezabudli  to, že deti budú maž čoskoro svoj sviatok a zaželali im  k MDD všetko dobré.

Jasovskí školáci potešili dôchodcov a navštívili múzeum v Seredi

Pripomenuli si osudy detí v koncentračných táboroch

A kým jedna skupinka detí robila radosť v domove sociálnych služieb, druhá sa na čele s pani učiteľkou Petrou Koišovou vydala na exkurziu. Kam? Prezradí Petra Koišová. „Žiaci 7., 8. a 9. ročníka zúčastnili zaujímavej exkurzie  – v  Múzeu holokaustu v Seredi,“ hovorí Petra Koišová. „Prednáška bola zameraná na osudy detí v koncentračných a pracovných táboroch. Vďaka pôsobivým slovám bolo našim žiakom pripomenuté, že majú byť vďační za svojich rodičov, za dostatok, ktorým sú obklopení, za slobodu i za vedomie, že nie sú len obyčajnými číslami, ale ľudskými bytosťami, ktorí majú BUDÚCNOSŤ našej krajiny vo svojich rukách.“ Autenticitu prostredia dotvára fakt, že múzeum sa nachádza v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora a viaže sa k tragickému obdobiu riešenia židovskej otázky   na Slovensku počas druhej svetovej vojny.

Jasovskí školáci potešili dôchodcov a navštívili múzeum v Seredi

Múzeum zároveň slúži aj ako pamätník zavraždeným Židom zo Slovenska, pričom len táborom v Seredi ich prešlo približne 16 000, z ktorých bola väčšina zavraždená počas holokaustu. Deťmi zalomcoval smútok nad krutosťami, ale veria, že niečo podobné nezažijú.

Jasovskí školáci potešili dôchodcov a navštívili múzeum v Seredi

Anna Olvecká

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x