20.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Jana Nagyová – z princeznej je už kráľovná

V reálnom živote nemala ani čarovný plášť, ani prsteň, ktorým by otočila a všetko by šlo ako po masle. Aj Arabela – Jana Nagyová si odžíva všetky ľudské problémy ako bežná žena. Prvé manželstvo s hokejovým trénerom Mirom Kubovičom skrachovalo, nakoľko bol alkoholik. Potom hľadala šťastie po boku nemeckého podnikateľa Haralda Schlegela, s ktorým sa tiež rozviedla. Do tretice však predsa našla opäť nemeckého  manžela Tonyho Pulma, s ktorým je šťastná a spokojná. Často sa vracia do rodného – dnes už mesta – ešte nedávno dedinky v okrese Nové zámky – Nesvady, kde je žije jej rodina. Od vzniku seriálu Arabela, ktorý ju preslávil, uplynulo 42 rokov.

Jana Nagyová - z princeznej je už kráľovná
Jana Nagyová
Keď sme spolu naposledy robili rozhovor,  chystali ste sa sťahovať do Dijsburgu, lebo dcéra tam išla študovať, kde žijete teraz a dcéra už doštudovala? 

V Krefelde žijem skoro tri roky a najmladšia dcéra už medzitým študuje na vysokej škole v Potsdame „biznis  a digitalizaciu”. Predtým bola na anglickom gymnáziu v Duisburgu.

Pochádzate z Nesvád, kam ste chodili za mamičkou, ktorá sa však v januári pominula, ako to zmenilo váš vzťah k Nesvadom? Budete do nich chodiť aj naďalej?

Z Nesvád vlastne nepochádzam, ale z Komárna. Nie je to ďaleko, ale už iný okres (úsmev). V Nesvadoch žije moja sestra s rodinou a žila tam i mamička, neskôr Nových Zámkoch. Žiaľ, túto zákernú pandémiu neprežila. Boli to pre mňa najsmutnejšie mesiace v mojom živote. Izolácia a eliminovanie starých ľudí zlomilo srdce i mne. Do Nesvád som kedysi chodievala 3-4 krát do roka. Mamičku som však kvôli korone videla naposledy v auguste 2020! A potom až na pohrebe… Strata blízkeho človeka bolí, ale ako sa hovorí; „nikdy nestratíš niekoho, koho nosíš vo svojom srdci!” Navštevovať budem naďalej sestru a ostatnú rodinu, ktorá žije v blízkom okolí. A potom, mám v neďalekých Nových Zámkoch pochovaných oboch rodičov a starých rodičov.

Ste svetobežníčka, zaujala vás informácia, keď sa z Nesvád – z dedinky –  stalo mesto?

Veľké mesto!!! Musela som sa pousmiať, že z jednej obsiahlej dediny, obce, sa naraz stane mesto!  Ale, prečo nie? Určite mala obec, alebo obecný úrad, na to dôvody. Nesvady sa v posledných rokov budujú a rozširujú. Pribudli nové kúpele, ale tam až po korona víruse! Som opatrná a čakám ešte na druhú vakcínu. 

Jana Nagyová - z princeznej je už kráľovná
Mamička Jany Nagyovej s pravnučkou Valentínkou
Ako v Nesvadoch najradšej prežívate čas, chodíte aj po okolí na výlety?

V Nesvadoch ako v meste, som veľa času nestrávila, lebo pravdu povediac, nebolo kam.  S mamičkou som chodievala do blízkeho parku alebo na námestie a do Éderu! Miestny hotel, kde sme prežili veľa rodinných osláv. Radšej som si zašla do Martoviec, na Podunajskú nížinu, kde sa staré rameno rieky Nitra spája s riečkou Žitava. V lete tu vládne zázračné ticho a vo vzduchu počujete len štrbotanie bocianích zobákov na opustených komínoch, alebo bzučanie otravných komárov. V obci sa nachádza veľa prírodných jazier alebo močarísk.  V  okolí sú široké slnečnicové polia,  pekný reformátorský kostolík z roku 1732, starý sedliacky dom, ktorý je časťou múzea maďarskej kultúry v Komárne. Flóra a fauna sú typickým príťažlivým zdrojom v tomto regióne.  „Parížske močiare “ je lokalita s najväčším výskytom vzácnych druhov rastlín, mäkkýšov, pavúkov a koscov. Najväčší biotop Trstín na Slovensku. Podunajsko ma fascinuje a rada sa k tomuto nížinatému a štepnému územiu vraciam. Ako vidíte, mňa priťahuje príroda a nie mesto. Ale toto okolie je dostupné z Nesvád, kde mám svoju základňu.  Možno sa mi konečne podarí zastihnúť i miestny statok v Nesvadoch, kde je múzeum, ale nemala som veľa šťastia, lebo vždy bolo zatvorené, keď som tam chcela ísť. A teším sa aj na novovybudované oddychové centrum.

Jana Nagyová - z princeznej je už kráľovná
S mamičkou Juditou
Ste stále krásna a hyperaktívna babička… 

Ďakujem, áno, mám dve vnúčatá –  Valentína žije vo Viedni s dcérou Janou a v septembri ide do školy. Vnuk Jeremy žije v Aucklande na Novom Zélande a bude mať 14 rokov. 

Po celý život ste spájaná s jedinou rolou –  princezná Arabela, hoci na svojom konte máte veľa pekných a zaujímavých úloh. Ako sa vám s tým žije?

(Smiech). Všetko okolo Arabely ma sprevádza, len keď  prídem domov – na Slovensko. V Nemecku o tomto mojom počine vie len pár vyvolených ľudí, takže tam si žijem obyčajný život obyčajnej ženy. Napokon, je to už viac ako štyridsať  rokov, človek sa nemôže hnevať. Postava ma urobila slávnou, mnohé herečky mi ju závideli, je to dar.

Mnohí sa skôr hnevajú, že ľudia si ich stotožnia s jedinou postavou…

Vôbec sa nehnevám na Arabelu. Spoznala som najväčšie filmové osobnosti tej doby – režiséra Vorlíčka, kostýmového výtvarníka Teodora Pištěka, ktorý mi potom navrhoval aj prvé svadobné šaty, vyše roka som žila v Prahe vďaka nakrúcaniu…

Spomenuli ste prvé svadobné šaty, svadieb ste absolvovali viac…

…tri… a každému mužovi som porodila dieťa. Teraz som už neplodná, takže už žiadna svadba nebude (smiech). Ale do tretice všetko dobré, vyšlo to, som vydatá  vyše dvadsať rokov, manžel je o trinásť rokov starší a klape nám to. Máme dcéru Sophie. Janka rokov žije vo Viedni je slobodná mamička, syn je ženatý a žije  na Novom Zélande ako som spomenula. Za deťmi sa teda nacestujem. A u mňa majú „mamahotel“.

Nebáli ste sa ísť po dvoch rozvodoch ísť do tretieho manželstva a ešte aj dieťa?


Som veľmi optimistická, keď spadnem na štyri, viem, že na druhý deň bude lepšie, nový deň prinesie nové situácie. Aj komické, aj tragické. Život je príliš krátky na to aby sme sa vzdávali. 

Ako prežívajú Arabelu vaše deti?


Nijako. Najviac sa fakt, že som bola herečka, dotýka asi Janky, ktorá zopárkrát spala v šatni, keď som ja hrala, lebo po šiestich týždňoch som išla pracovať. Syn, keď sa narodil, už som si vybrala materskú dovolenku, nakrúcala som posledný film Pozemský nepokoj, aj bol so mnou, fascinovalo ho to, ale to je všetko. Janka – najmladšia vie o tom, že som bola herečka, ale keď pozerala Arabelu, žiadne otázky okolo toho nemala.

Vyzeráte fantasticky, svet podlieha módnym trendom v rámci zdravého stravovania, ako to máte vy?

Každý vie a pozná heslo – „jedz len polovicu “ ono v slovenčine to znie trošku smiešne, v nemčine originálny výrok – „friss die Hälfte“.  Ale pravdou je, že večer by sa malo jesť do 18.00 hodiny a žiadne  prežieranie pri televízii. Môžete všetko jesť počas dňa, obmedziť treba len tuky a sladkosti. Vôbec ich nejesť je, podľa mňa,  nezmysel. Život si treba vychutnať a aj si  dopriať. I víno, šampanské i dobrý mamičkin koláč či zákusok! Mňam…

Jana Nagyová - z princeznej je už kráľovná
Jana Nagyová
Čo vás čaká najbližšie týždne, filmová ponuka žiadna na obzore? 

Budete asi prekvapená, ale hrám v seriály „Sestričky“  jednu epizódnu postavu, ktorá otvára moju ďalšiu etapu v živote. Po rokoch sa vraciam na obrazovky a verím, že divákov zaujmem. V Českej republike som prevzala patronát nad projektom „Objevuj památky”, ktorý podporuje neštátne kultúrne a technické pamiatkové objekty. Bližšie informácie nájdete na FB @objevujpamatky alebo na mojom instagrame #janapulm. No a na jeseň by som mala natáčať českú rozprávku, kde som z princeznej postúpila na kráľovnú. Teším sa na nové projekty, nové poznania, nových ľudí, zodpovednú prácu ale predovšetkým na nové výzvy! 

Pripravila: Anna Olvecká, foto arch., autorka

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články