15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Ingrid MEŇKY: Mojou víziou je otvoriť pobočku knižnice opäť aj na sídlisku Chrenová

Ingrid Meňky som spoznala nie tak dávno, no často sme na seba narazili na spoločenských udalostiach a výstavách. Odkedy viem, že sa stala riaditeľkou knižnice v čase rôznych obmedzení, uvedomila som si, že mám na čítanie viac času. Knižnicu som najviac navštevovala ako študentka vysokej školy, no naďalej sledujem rôzne aktivity tejto inštitúcie. Otázky pre Ingrid som písala tak, ako mi išli hlavou. A úprimne ma potešili jej odpovede. Čítajte, je to zdravé.  

Ingrid MEŇKY: Mojou víziou je otvoriť pobočku knižnice opäť aj na sídlisku Chrenová
Ingrid Meňky

Pred časom si sa stala riaditeľkou krajskej knižnice. Kedy presne si nastúpila do funkcie? Vedela si, do čoho ideš alebo ťa niektoré veci po príchode zaskočili?

Do funkcie som nastúpila 1.11.2020. Ak prídeš do organizácie, v ktorej si predtým nepôsobila ako zamestnanec, tak ťa vždy niečo prekvapí. Mňa osobne milo prekvapilo množstvo podujatí, ktoré knižnica realizuje.

Ingrid MEŇKY: Mojou víziou je otvoriť pobočku knižnice opäť aj na sídlisku Chrenová

Akými profesiami si v živote prešla? Máš schopnosť viesť ľudí, byť šéfkou?

V mojom profesijnom živote som si prešla viacerými pozíciami a organizáciami. Asi najväčším prínosom bolo pre mňa pôsobenie v súkromnej medzinárodnej spoločnosti, v ktorej som sa naučila viesť tím a motivovať zamestnancov. Výborne nastavené procesy, školenia  a možnosť kariérneho rastu na základe výsledkov boli pre mňa veľkou výzvou. Moje schopnosti môžu najlepšie posúdiť samotní zamestnanci knižnice a zriaďovateľ. 

Ingrid MEŇKY: Mojou víziou je otvoriť pobočku knižnice opäť aj na sídlisku Chrenová

Ako je to s digitalizáciou knižného fondu? Prebieha sústavne?

V našej knižnici sa momentálne fond nedigitalizuje, ale pripravujeme projekt, v ktorom by krajská knižnica bola centrom, ktoré by digitalizovalo dokumenty aj pre ďalšie knižnice v zriaďovateľskej pôsobnosti NSK.

Mala si ku knihám vždy blízko? Máš rada vôňu kníh?

Už ako dieťa som bola „knihomoľka“. Mojim relaxom boli a dodnes sú chvíle strávené s knihou. K tejto láske som viedla aj svoje deti, najlepším darčekom pre nich bola kniha. Dodnes si pamätám, ako sa hašterili, ktorá skôr prečíta Harryho Pottera. Nakoniec sme to vyriešili harmonogramom a dvoma záložkami 🙂

S príchodom tzv. čítačiek kníh to vyzeralo tak, že knihy vo veľkej miere nahradí ich digitálna verzia. Mnohí sa však vracajú ku klasike a chcú držať v ruke tlačenú knihu. Ako to vnímaš ty?

Pre mňa osobne je tlačená kniha nenahraditeľná. Milujem otáčanie stránok a „vôňu tlače“ ktorou je nasiaknutá nová kniha. Chápem dôvody, ktoré vedú čitateľov k e-knihám, ako je väčšia kapacita, nižšia hmotnosť, skladnosť, ale ešte stále je dosť čitateľov, ktorí preferujú papierovú verziu.

Ingrid MEŇKY: Mojou víziou je otvoriť pobočku knižnice opäť aj na sídlisku Chrenová
smart

Stretávaš sa s kritikou knižnice? Čo by sa dalo zlepšiť?

Samozrejme, vždy je čo zlepšovať. Kritika najčastejšie smeruje k novým titulom. Naši čitatelia  a návštevníci, ktorí zaregistrujú vydanie nových kníh, očakávajú ich okamžité zaradenie aj do nášho fondu.

Knižnica má aj mestské pobočky, myslím, že na Klokočine i Chrenovej. Navštevujú ich obyvatelia sídlisk?

Pobočku máme momentálne iba na Klokočine. Má vysokú návštevnosť. Na tomto sídlisku je niekoľko základných škôl, ktoré spolupracujú s touto pobočkou. Mojou víziou je otvoriť pobočku knižnice aj na sídlisku Chrenová. V minulosti tam knižnica mala vyhradené priestory, sama som ju aj s deťmi navštevovala. Knižnica na tomto veľkom sídlisku v dosahu základných škôl by mala svoje opodstatnenie.

Akým spôsobom získava knižnica finančné zdroje na svoje aktivity?

Zriaďovateľom knižnice je Nitriansky samosprávny kraj, ktorý činnosť knižnice financuje. Ďalšie zdroje získavame z grantov a výziev.

Ingrid MEŇKY: Mojou víziou je otvoriť pobočku knižnice opäť aj na sídlisku Chrenová

Mohla by sa Krajská knižnica prezentovať verejnosti aj novými modernými kanálmi? Aké sú tvoje plány a možnosti?

Snažíme sa ísť modernou cestou, aby sme oslovili čitateľov aj prostredníctvom sociálnych sietí. Naše podujatia, výstavy, besedy propagujeme prostredníctvom FB, Instagramu a na Youtube.  Pripravujeme aj blog o knihách, v ktorom sa s čitateľmi podelíme o svoje postrehy a pocity z prečítaných kníh. Zapojili sme sa do výzvy Jerusalema Dance Challenge, ktorá sa stala symbolom boja proti pandémii. Video má viac ako 22 tisíc pozretí a je aj skvelou ukážkou priestorov a služieb knižnice.  

Spomínaš si na svoju prvú knihu /okrem Šlabikára a Čítanky/, ktorú si prečítala?

Úplne prvú si asi nespomeniem, ale spomínam si na Danku a Janku, Pipi dlhú pančuchu, neskôr winnetuovky a veľmi rada som mala aj edíciu STOPY.

Ingrid MEŇKY: Mojou víziou je otvoriť pobočku knižnice opäť aj na sídlisku Chrenová

Aký žáner preferuje riaditeľka knižnice? Odporúčate si ako kolegovia medzi sebou zaujímavé tituly?

Ja osobne si rada prečítam čokoľvek, od historických románov cez detektívky až po súčasnosť. Samozrejme, že si knihy navzájom odporúčame a rovnako ako naši čitatelia, aj my sa tešíme na nákup nových kníh. Navzájom si odovzdávame svoje pocity a recenzie na prečítané tituly.

Je možné nájsť v knižnici aj nové tituly – knižné novinky? Knihy sú čoraz drahšie a požičovné vyjde určite menej. Koľko sa platí?

Momentálne sme získali grant na nákup nových kníh, ale dokupujeme aj priebežne. Samozrejme aj z priestorových dôvodov nie je možné zakúpiť každý jeden titul, ktorý vyjde. Knižnica má vo svojom fonde viac ako 200 tisíc knižničných jednotiek. Pre dospelého čitateľa je výška zápisného 6 EUR na rok. Cenník poplatkov pre deti, seniorov a ďalšie skupiny čitatelia nájdu na našej webovej stránke.

Knihy stoja stále na prvých priečkach v rebríčku kupovaných darčekov. Myslím, že členský preukaz do knižnice by bol milý a originálny „retro“ darček pre každého.

Dobrý nápad, určite vymyslíme podobnú akciu napr. pred vianočnými sviatkami.

Akú má knižnica podporu zo strany mesta, resp. kraja?

Krajská knižnica je v zriaďovateľskej pôsobnosti NSK, čiže prostriedky na chod knižnice čerpáme z jej rozpočtu. Nakoľko knižnica plní aj funkciu mestskej knižnice, uvítali by sme väčšiu podporu mesta napr. aj na nákup nových titulov. Tento rok nám podporilo Mesto Nitra dva projekty, momentálne máme otvorenú otázku novej pobočky v mestských priestoroch. Náš projekt Literárna Nitra, ktorý sme zrealizovali s Mestom v rámci slávností Nitra milá Nitra, pokladáme za vydarený a v tejto spolupráci plánujeme pokračovať aj naďalej.

Ingrid MEŇKY: Mojou víziou je otvoriť pobočku knižnice opäť aj na sídlisku Chrenová

Čo študenti vysokých škôl? Zaregistrovali ste znížený záujem o požičiavanie kníh počas epidemiologickej situácie na Slovensku?

Paradoxne sme počas lockdownu zaznamenali zvýšený záujem študentov o rešerše a zapožičanie literatúry, otvorili sme výdajné okienko hneď ako to po dohode s ÚVZ bolo možné a naše služby sme poskytovali aj online formou.

Môžeme sa tešiť na nejaké podujatia v jeseni a v zime?

Hneď v septembri plánujeme niekoľko podujatí. Okrem už tradičných tréningov pamäte, chystáme prednášky v rámci projektu „Spájame generácie“, na ktoré pozveme súčasne seniorov a študentov. Ďalší zaujímavý cyklus prednášok z matematiky, životného prostredia a duševného zdravia pripravujeme pre študentov stredných škôl a gymnázií. Zapojíme sa aj prednáškou spojenou s prezentáciou v rámci DEKD 2021 o Oponickom hrade a rovnako každoročne spolupracujeme aj s Medzinárodným festivalom Divadelná Nitra. Ak nám to epidemiologická situácia umožní, jeseň bude na podujatia bohatá. Nechajte sa prekvapiť 🙂

Pýtala sa Brigita Tarinová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články