16.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Imunológ Jiří ŠINKORA: Radím zložiť rúška všetkým, ktorí sú vakcinovaní a imúnni. Aj tým, čo sa neboja

Jozef Uhlárik

Po roku sa situácia s koronavírusom aj u nás dostala takmer do normálu. Klesajú nielen počty nakazených či hospitalizovaných, ale aj mŕtvych. Český imunológ Jiří Šinkora si myslí, že už je po všetkom. Najväčšou katastrofou pre neho boli rúška a domáca izolácia.

https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/zdravi/izolace-rousky-imunolog-jiri-sinkora-koronavirus-inunita_2105250010_jgr?fbclid=IwAR2O6JwzIR_1Y34ve65KWNx3DREdI5oHQmiCt8kZHsjVhbGEh-ks_RQclBQ

Podľa imunológa výrazné zlepšenie pandemickej situácie ukazujú nielen klesajúce počty nakazených, ale aj prudko klesajúce počty ľudí v nemocniciach či počty umierajúcich. „Som presvedčený, že v zásade je už po všetkom. Ostatne, ukazujú to všetky čísla,“ skonštatoval pre český irozhlas.cz. imunológ Jiří Šinkora.

Imunológ Jiří ŠINKORA: Radím zložiť rúška všetkým, ktorí sú vakcinovaní a imúnni. Aj tým, čo sa neboja
Jiří Šinkora
Úplne najlepšie bude, keď zložíme rúška a koronavírus začne medzi nami cirkulovať

S koronavírusom má svoje skúsenosti aj Jiří Šinkora, ktorý pochádza z okresu Náchod. Ten patril k najhoršie postihnutým v Česku, no teraz je na presne opačnom konci a má najmenej nových prípadov na COVID-19. „Vírus ide republikou a tam, kde ste dobrí, budete zajtra zlí. Potom možno dobrí a možno navždy dobrí,“ hovorí imunológ, ktorý rovnakú logiku vidí aj vo vývoji v Ázii, kde sa mnohé krajiny stretávajú s veľkým nárastom pozitívnych prípadov. „To preto, lebo boli dobrí. To je presne to, čo sa stalo u nás v Náchode. Aj my sme boli dobrí, potom to buchlo a teraz tam nie je nič,“ pridáva Šinkora, podľa ktorého získaná imunita vydrží dlho. „Úplne najlepšie bude keď zložíme rúška a koronavírus medzi nami začne cirkulovať. A takto sa bude tej imunite znovu a znovu pripomínať. Potom bude tá imunita celoživotná,“ šokujúco tvrdí imunológ.

Imunológ Šinkora tiež poukazuje na to, že štyri ďalšie typy koronavírusov seniorom nič vážne nespôsobujú, lebo si ich pamätajú z čias, kedy boli deťmi. „Majú tú smolu, že keď im bolo 65, tak prišla piata invázia koronavírusu a oni sú v tom štádiu života, kedy je už pre nich nový koronavírus smrtiaci. Je to ale generačná vec,“ vysvetľuje imunológ.

Ak sa niekto koronavírusu bojí, má ďaleko menšiu šancu, že sa s ním účinne vysporiada

Ľudia dnes podľa Šinkoru žijú kvôli koronavirovým opatreniam v sterilnejšom prostredí viac ako predtým. „To je asi tá najväčšia katastrofa, ktorá vychádza z izolácie a nosenie rúšok. Naša imunita potrebuje podnety aby sme si ju udržali. Najmä proti tzv. komenzálom, ktorí s nami žijú stále, potrebujeme reaktiváciu. Aby sa imunita trénovala, zosilňovala a zaostrovala,“ zdôrazňuje známy český imunológ a dodáva: „Radím zložiť rúška u všetkých, ktorí sú vakcinovaní a imúnni. Ale aj u tých, čo sa neboja.“ Šinkora tiež tvrdí, že kto sa bojí, nech sa nechá zaočkovať.

Verejnosť je podľa neho vystrašená, lebo odborníci miesto toho, aby opisovali reálny stav, teda, že ohrození sú len starí ľudia, ktorí by mali byť čo najlepšie chránení, tak strašili a strašia. „40, 50, 100 tisíc mŕtvych. Mrazničky na uliciach a deti ako toxický odpad. To tu všetko zaznelo. To sa dá dohľadať. Najväčším imunosupresívom je strach a stres. A ak sa niekto toho vírusu bojí, má ďaleko menšiu šancu, že sa s ním účinne vysporiada v prípade infekcie,“ tvrdí imunológ Jiří Šinkora.

Text pod foto

Známy český imunológ Jiří Šinkora radí zložiť rúška všetkým, ktorí sú vakcinovaní a imúnni, ale aj tým, čo sa neboja. Zdroj: youtube.com

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články