26.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Igor Matovič: Odmena za účasť na voľbách by v prípade schválenia bola financovaná daňou z ruskej ropy

Líder hnutia OĽANO Igor Matovič predstavil spôsob financovania 500 eurovej odmeny za účasť na voľbách. Odmena za účasť na voľbách by v prípade schválenia bola financovaná daňou z ruskej ropy, na ktorej dnes firmy neúmerne zarábajú z dôvodu invázie ruského agresora na Ukrajinu. Podľa Igora Matoviča sa väčšina politikov bojí názoru nevoličov.

Firmy, ktoré spracovávajú ruskú ropu majú obrovské zisky z vojny. Slovensko má morálne právo časť z tohto zisku rozdeliť medzi ľudí.

Líder hnutia OĽANO Igor Matovič tvrdí, že väčšina politikov robí všetko preto, aby prišlo voliť čo najmenej ľudí. „O nevoličoch si myslia, že im nezáleží na politike a ani na Slovensku. Boja sa ich názoru a robia všetko, aby prišli voliť len ich známi a ľudia na nich napojení. OĽANO nevoličov vždy aktívne nabáda na účasť a budeme to robiť aj teraz, pretože nám na ich názore záleží,“ povedal Matovič.

„Keď sme pred týždňom šokovali Slovensko návrhom 500 eur pre každého, kto sa v budúcich voľbách zúčastní volieb, sme zároveň sľúbili, že predstavíme aj návrh na financovanie. Netreba len hovoriť, čo ľuďom chceme dať, ale aj odkiaľ na to vziať,“ pripomenul Matovič.

V súčasnosti majú všetci Slováci kvôli vojne obrovské náklady. Len kvôli tomu, že si jeden človek povedal, že si ukradne susednú krajinu. Máme tu však aj jeden zisk. Ruská ropa je dnes nakupovaná za výrazne nižšie ceny. „Treba to povedať jasne. Dnes majú firmy, ktoré spracovávajú ruskú ropu, obrovský zisk z vojny,“ povedal Matovič.

Hnutie OĽANO návrh na zdanenie mimoriadneho zisku z ruskej ropy predložilo už minulý rok. Najprv ho SaS úspešne vetovala. Nakoniec ho OĽANO presadilo, hoci po odpore SaS len vo výške 55%, čo skrátilo príjmy rozpočtu o skoro 400 miliónov eur.

OĽANO pre financovanie 500 € za účasť vo voľbách predložilo návrh na opätovné zdanenie zisku z vojny, čiže mimoriadneho zisku z ruskej ropy, avšak tentokrát vo výške 70%. Matovič tvrdí, že sa nebráni ani zvýšenia jej sadzby na úroveň 95%, tak ako k tomu pristúpilo Maďarsko. Zároveň vyzval strany SaS, SMER, HLAS a Republika, aby zdanenie zisku z vojny podporili a následne podporili jeho rozdelenie medzi ľudí, ktorí prídu voliť.

„Dnes sa pýtame otázku, čo s týmto ziskom z vojny v tomto a ďalších rokoch. Preto sme ešte pred tým, ako sme predstavili návrh 500 eur za voľby pre všetkých, predložili zákon, ktorý zdanenie predĺži na ďalšie roky vo výške 70%,“ vyhlásil Matovič a pripomenul, že Maďarsko tento zisk zdaňuje sadzbou 95%.

Podľa Igora Matoviča by toto zdanenie mohlo do štátneho rozpočtu priniesť ročne až 600 mil. eur. Čisté náklady verejných financií na odmenu 500€ pri účasti ako v roku 2020 by tvorili cca 1,2 miliardy eur.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x