17.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

Hlohovec: Letný slnovrat oslávi nedeľný festival na zámku

Hlohovský zámok zajtra (2. 7.) privíta záujemcov o astronómiu, slovanské zvyky a milovníkov atmosféry letných festivalov. To všetko sa snúbi vo festivale Slnovrat na Hlohovskom zámku, pripravenom na oslavu dňa, keď sa slnko nachádza najdlhšie i najvyššie nad obzorom. Organizuje ho Hvezdáreň a planetárium (HaP) M. R. Štefánika v Hlohovci, informovala o tom za organizátorov Radoslava Bodnárová.

„Celý deň v prípade priaznivého počasia bude až do 16.00 h možné pozorovať Slnko našimi astronomickými ďalekohľadmi a sledovať slnečné škvrny, erupcie či protuberancie,“ uviedla. Pre menších návštevníkov je na každú hodinu do 18.00 h pripravené rozprávanie o nebeskom telese Mesiac a tiež rozprávanie o nebeskom telese Jupiter. A pre dospelých sú tiež tri prednášky. Od 16.00 h o štyroch živloch a znameniach zverokruhu s Monikou Végh, o hodinu neskôr o hviezdach a mýtoch Slovanov s Barborou a Petrom Hubertovcami a na záver o 18.00 h o Mikulášovi Kopernikovi s Petrom Habajom.

„Okrem toho sme zabezpečili na nádvorí zámku rôzne tvorivé dielne – vitie venčekov, maľovanie ornamentov aj ochutnávku staroslovanských jedál a staroveké hry,“ doplnila Bodnárová. Záujemcovia si môžu prezrieť zámok, možnosti sú buď vo virtuálnej realite, alebo každú hodinu pri prehliadke. Nebude chýbať ani lukostrelecký turnaj, ukážky palných zbraní a loveckej a vojenskej lukostreľby. Podujatie podvečer ukončí zapálenie slnovratového ohňa a vystúpenie skupiny Musicantica Slovaca.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x