16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

HLAS – SD: Za zdražovanie potravín je zodpovedné OĽaNO. Slovenských potravinárov pripravilo o 12,5 milióna eur

HLAS – SD: Za zdražovanie potravín je zodpovedné OĽaNO. Slovenských potravinárov pripravilo o 12,5 milióna eur.

  • Slovenskí potravinári prišli o rýchlu COVID pomoc za 12,5 milióna eur
  • Neschopnosťou svojich dvoch ministrov OĽaNO výrazne prispelo k vlne zdražovania potravín v krajine
  • Vyplácanie investičnej výzvy pre spracovateľov potravín začne najskôr o rok

Hnutie OĽaNO a nekompetentnosť jeho dvoch agroministrov Mičovského a Vlčana pripravilo slovenských potravinárov o 12,5 milióna eur. Slovenskí spotrebitelia si vďaka tomu siahnu hlbšie do svojich peňaženiek. Financie, ktoré zostali nevyčerpané zo septembrovej COVID výzvy 1 agrorezortu mali okamžite smerovať na riešenie protipandemických nákladov potravinárov druhou, správne nastavenou výzvou. Významne by sa tak stlmili tlak na enormné zvyšovanie cien potravín pre občanov Slovenska.

„Agrorezort klame, ak hovorí, že potravinárom nahradí absentujúcu covid pomoc investičnými opatreniami. Nenahradí. Len samotné vyhodnotenie investičnej výzvy pre spracovateľov, ktorú nepochopiteľne pripravuje ministerstvo pod vedením nominantov OĽaNO už neuveriteľný rok, bude trvať minimálne štvrť roka. Zrealizovanie projektov minimálne rok. COVID financie z EŮ pritom mohli byť vyplatené v priebehu dvoch-troch mesiacov,“ povedal Róbert Puci, poslanec NR SR strany HLAS – SD.

COVID výzvu 1 v celkovej sume 20 miliónov vyhlásila Pôdohospodárska platobná agentúra na jeseň 2020. Ako je u OĽaNO zvykom, bez diskusie s odbornou verejnosťou. Kvôli nesprávne nastaveným podmienkam sa tak z nej však vyčerpalo len zhruba tretina, celkovo 7,42 milióna eur. Ministerstvo pod vedením OĽaNO totiž nepochopiteľne z výzvy vylúčilo niektoré sektory a podniky.

Rýchla pomoc na kritické protipandemické opatrenia sa tak nedostala k druhospracujúcim odvetviam, ktorými sú napríklad pekári, pečivári, cukrovinári, pivovarníci, cestovinári, mraziari, tukový priemysel, ale ani k spracovateľom medu. Vylúčené boli aj veľké podniky nad 250 zamestnancov, ktoré sú práve pre slovenský potravinársky sektor typické.

„Za zlyhanie, ktoré zdraží potraviny každému jednému obyvateľovi Slovenska musí OĽaNO vyvodiť politickú zodpovednosť. Priamo zodpovedný za vyššie ceny potravín je predseda Igor Matovič, ktorý svojho prvého ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského verejne nazval debilom. Uvidíme ako onedlho nazve druhého. Škody, ktoré jeho nekompetentní nominanti doteraz napáchali však budú zo svojich peňaženiek platiť všetci občania Slovenska,“ uviedol R. Puci.

Zdroj: TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články