30.1 C
Nitra
nedeľa, 30 júna, 2024

Heligónky sú u Jarabovcov tradícia, Dominik vyrobil prvú, keď mal 17 rokov

Desiatky originálnych heligónok má na svojom konte iba 27-ročný výrobca Dominik Jaraba z Hriňovej. Prvú pri tom vyrobil keď mal len 17 rokov.
      „Harmoniky sú taká naša rodinná tradícia. Hral na nich môj dedo, starý otec aj otec a od ôsmich rokov hrávam na nich aj ja. Myšlienka vyrábať gombíkové harmoniky mi napadla už na strednej škole,“ hovorí mladý Hriňovčan.
      Otec bol stolár, a tak synovi pomohol so základnými pomôckami na výrobu. „Celý rok som potom strávil pri výrobe prvej harmoniky,“ spomína.
      Tej však padli „za obeť“ dve staré heligónky, na ktorých po rozobratí prichádzal na výrobné postupy a osvojoval si aj potrebné materiály. Takmer všetky prvky na harmonike si dnes vyrába sám. Iba jednu súčasť, tzv. hlasy, si necháva posielať z Česka.
      Prvá, štvorhlasná harmonika, sa natoľko vydarila, že všetci kamaráti chceli mať takú istú. „Bola skutočne dobrá, dodnes na nej hrávam,“ hovorí.
      Svoju znalosť hry na tento hudobný nástroj využíva aj v miestnej umeleckej škole, kde ju odovzdáva najmenším. Keďže je takto zamestnaný, harmoniky vyrába popri svojej práci ako hobby. „Výroba jednej trvá tak mesiac a pol – dva. Za rok ich vyrobím doslova len niekoľko,“ pripomína.  

Zdroj: TASR

Foto: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články