24.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Galéria Caraffka vystavuje diela umelcov s autizmom

Prešov (TASR) – Diela dvoch mladých talentovaných umelcov s autizmom, 12-ročného maliara Richarda Pankucha a 14-ročného hrnčiara Martina Rojáka, vystavuje v týchto dňoch mestská galéria Caraffka v Prešove. TASR o tom informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová.
      Výstava Autizmus v umení a diele je organizovaná v spolupráci s autistickým centrom Mariah v Prešove. „Jedinečnosť výstavy nespočíva v tom, že obaja sú autisti. Výstava je skôr pozoruhodná hodnotnými umeleckými dielami. Kolorit a jeho rozloženie na niektorých monumentálnejších obrazoch vypovedá o slobode ducha. Keramické ozdobné nádoby sú osviežujúce svojím nevšedným tvarom. Umenie vytvára most a dáva možnosť žiť v spoločnosti rovnocenne,“ uviedla Anna Košičanová Vašková z centra.
      „V júni dávame v galérii priestor talentovaným deťom. Obaja mladí umelci dostali šancu vyniknúť vďaka autistickému centru Mariah v Prešove. Za šesť rokov vypracovalo koncepciu pre ľudí s autizmom, ktorá je na Slovensku výnimočná,“ doplnila vedúca mestskej galérie Caraffka Janette Langová.
      Počas výstavy bude prebiehať na sociálnych sieťach Parku kultúry a oddychu dražba umeleckých diel, ktorej výťažok poputuje vystavujúcim umelcom na podporu ich ďalšej tvorby. Výstavu si v galérii Caraffka môžu záujemcovia pozrieť do 24. júna.

Foto: Ilustračné, presov.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články