9.8 C
Nitra
utorok, 20 februára, 2024

Finančná správa: Ak predávate veci cez bazár, registrovať sa nemusíte

Od januára budúceho roka začne na Slovensku platiť novela zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní, ktorou sa do slovenskej legislatívy implementovala eurosmernica DAC7. Tým nevyplývajú zo zákona žiadne nové povinnosti. Finančná správa tiež zdôrazňuje, že digitálne platformy budú informácie o predávajúcich nahlasovať prvýkrát až v roku 2024 za rok 2023.

„V médiách sa v súčasnosti objavujú nepravdivé informácie o povinnostiach vyplývajúcich z eurosmernice DAC7. Predávajúcim nevyplývajú z eurosmernice žiadne nové povinnosti,“ informuje finančná správa. Povinnosťou osôb, ktoré dosahujú príjmy prostredníctvom digitálnych platforiem, či už ako fyzické osoby, fyzické osoby podnikatelia alebo právnické osoby, je platiť z týchto príjmov daň. Táto povinnosť však nie je podľa finančnej správy ani nová a ani sa nijako nemení vyššie uvedenou novelou zákona.

Nesprávne uvádzaná je tiež podľa nich informácia, že po prijatí eurosmernice DAC7 sa musí zaregistrovať každý, kto napríklad aj jednorazovo predá predmety osobnej spotreby na inzertných internetových stránkach. „Žiadna takáto osoba nemá povinnosť sa registrovať na portáli finančnej správy, a už vôbec nie každý mesiac,“ upozorňuje finančná správa.

Finančná správa: Ak predávate veci cez bazár, registrovať sa nemusíte
Kto jednorazovo predá predmety osobnej spotreby na inzertných internetových stránkach, nemá povinnosť sa registrovať na portáli finančnej správy.

Povinnosť registrovať sa od 1. januára 2023 nevzťahuje na prevádzkovateľov platforiem, ktorí sú usadení na Slovensku. Títo sa v SR registrovať vôbec nemusia, potrebné formuláre na splnenie oznamovacej povinnosti DAC7 im pridelia priamo v ich osobnej internetovej zóne po prihlásení sa na portáli finančnej správy po 1. januári 2023, resp. po 1. januári 2024, kedy budú k dispozícii základné oznamovacie formuláre DAC7. Pre tzv. „neusadených“ prevádzkovateľov platforiem, ktorí majú za určitých podmienok, definovaných v zákone, platí povinnosť zaregistrovať sa v Slovenskej republike alebo v jednom z členských štátov EÚ.

Od januára 2023 bude na portáli finančnej správy k dispozícii elektronický formulár „Oznámenie o výbere členského štátu pre DAC7/DPI“, ktorý sa podáva do 15 dní odo dňa, kedy sa takýto subjekt stal oznamujúcim prevádzkovateľom platformy. Oznamujúci prevádzkovatelia platforiem budú informácie o predávajúcich prvýkrát nahlasovať v januári 2024 za rok 2023. V prípade nesúladu informácií sa vykoná miestne zisťovanie alebo daňová kontrola dane z príjmov a prípadne uložené sankcie v zmysle daňového poriadku.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články