18.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Fico ukrajinskému veľvyslancovi: Zdržte sa politických komentárov a zasahovania do vnútropolitických záležitostí SR

V nedeľu 27. marca sa veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Jurij Muška neakceptovateľne vyjadril na adresu slovenskej opozície, osobitne Smeru – sociálna demokracia.

Podľa neho sa SMER – sociálna demokracia správa k Ukrajine ako mocnosti k Československu v roku 1938, keďže odmietame dodávanie zbraní Ukrajine vo vojnovom konflikte s Ruskou federáciou.

Možno sa to bude mnohým zdať neuveriteľné, ale chcem ako predseda suverénnej politickej strany požiadať veľvyslanca Ukrajiny na Slovensku, aby sa zdržal podobných politických komentárov a zasahovania do vnútropolitických záležitostí SR. Nevhodnosť porovnania situácie na Ukrajine s rokom 1938 radšej nekomentujem. Veľvyslanec Muška, podobne ako prezident Ukrajiny, kope do každého, kto nechce na sto percent splniť želania Ukrajiny.

SMER – sociálna demokracia odsudzuje použitie ruskej vojenskej sily na Ukrajine a považuje ju za neospravedlniteľné porušenie medzinárodného práva, aj keď bola výsledkom hrubého zanedbania dlhoročného obrovského napätia v ukrajinsko – ruských vzťahoch. SMER – SD podporuje komplexnú humanitárnu pomoc Ukrajine a ľuďom, ktorí z Ukrajiny utekajú z dôvodu vojny. Opakujem z dôvodu vojny, nie špekulatívne. Rovnako jasne komunikujeme, že odmietame zasielanie zbraní na Ukrajinu, o dôležitom systéme protivzdušnej ochrany S 300 nehovoriac. Ak niekto chce na Ukrajine mier a rýchle ukončenie vojny, nemôže súhlasiť s vojenskou eskaláciou napätia, ku ktorej dochádza ďalšími a ďalšími dodávkami vojenskej výzbroje.

SMER – SD na rozdiel od súčasnej vlády nechce zaťahovať Slovensko do vojnového konfliktu, s ktorým nič nemá a na vzniku ktorého sa nijako nepodieľalo. Ja osobne mám aj inú odpoveď ako vláda SR na otázku, či daňou za konflikt na Ukrajine má byť prudké zdražovanie na Slovensku a znižovanie životnej úrovne Sloveniek a Slovákov, ako aj ďalších občanov SR.

Rád by som pripomenul pánovi veľvyslancovi Muškovi, že to bola vláda SMERU – SD, ktorá spätným chodom plynovodu zabezpečila Ukrajine dodávky plynu, keď je hrozilo zamrznutie. My vieme, čo je to pomoc a solidarita, čo žiaľ Ukrajina za vlády pani Timošenkovej nevedela, keď sme my žiadali o pomoc s plynom. A teraz opäť vieme, čo je to pomoc a solidarita, ale nie v podobe samopalov, tankov, lietadiel a kanónov.

YouTube video

Zdroj:TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články