30.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Fero, chýbaš nám, kamarát!

Sú to presne dva roky, čo tragicky zahynul známy psychiater a hudobník František Kuzma († 51). Okrem toho, že bol nielen výnimočný a dobrý lekár, vnímali sme ho aj ako veselého, vždy dobre naladeného človeka, muzikanta a speváka, jednoducho dobrého kamaráta. Pred dvoma rokmi do Fera Kuzmu neďaleko Hlohoveckej cesty v Nitre v smere na výjazd na R1 narazil nákladiak. Prechádzal bicyklom popri kolóne áut po pravom okraji cesty. Poznala som ho nielen ako speváka, lekára, ale aj ako človeka, ktorý mal nadovšetko rád svoju rodinu, manželku a troch synov.

Fero, chýbaš nám, kamarát!
Fero Kuzma

„S Ferom sme sa spoznali ešte ako študenti za gymnaziálnych čias, chodili sme obaja  na „starý“ gympel, ja som bol o ročník vyššie,“ zaspomínal si na prvé stretnutie s Ferom Kuzmom jeho kamarát Peťo Herzl Lepiš. „Naše cesty sa stretli asi v roku 1983, keď sme si ako puberťáci zakladali akože kapely. Ja som hral na španielke, so Zlatúchom a Mariánom, hrávali sme také sentimentálne sračky, leteli na to baby a samozrejme, aj tie, ktoré chodili do triedy s Ferom a tak si založil kapelu aj on. Boli traja, Ivko, Číňan a Fero, pričom prví dvaja išli študovať do Nitry na VŠP (dnes SPU) a Fero na medicínu. Preto názov Dr. Zetor.

Fero, chýbaš nám, kamarát!

Potom sa naše cesty rozišli, každý sme boli niekde na vysokej škole, po štúdiu prišli rodiny, prvé deti. Raz, už okolo roku 2005, koncom školského roka, sme na seba narazili pri škole, kde sme boli vyzdvihnúť naše deti. Došiel ku mne, že v cez leto ide Dr. Zetor nahrávať album. A ja že, pri tom by som chcel byť! Slovo dalo slovo, stretli sme sa na Ferovom rozostavanom dome a tam nám ešte na magnetofónovú pásku nahral prvé pesničky Peťko Dóczy. Ani sme poriadne nevedeli na tých gitarách hrať,“ spomína Lepiš. „Mne sa ušla basa, pretože gitaru mal, samozrejme, Fero, a už bol s nami aj Emil Windiš, ktorý hral na bicie, ten jediný to, tuším, vedel 😊 Ivko hral na klávesoch. Nahrávky to boli strašidelné,“ smeje sa, „ale nakoniec sme si z toho vyrobili normálne cédéčko, také, ako už boli v tej dobe v obchodoch. Akurát si si ho nesmela pustiť😊 Je sranda, že tam priamo na mieste povznikali pesničky, ktoré dodnes hrávame. Veľmi sa nám to ľúbilo a dohodli sme sa teda, že sa budeme stretávať a občas hrávať. A tak prišiel prvý koncert, kde inde ako v Nitre vo Vrštati, a Fero znova dostal nápad, že natočíme video. Vždy mal nápady, ako to všetko posunúť ďalej. Emil od nás potom odišiel, so Stinkym sa vrátili k Diturvitu.

Fero, chýbaš nám, kamarát!
Fero

Potom to už poznáš, prišiel prvý album, na ktorom sú vlastne všetky naše hitovky, neskôr druhý. Fero do kapely stiahol Maťa Ralíka, čo bol vynikajúci ťah. Jednoducho, bolo to super. Až do Ferovej smrti. Vtedy sme naozaj zvažovali, či budeme pokračovať ďalej alebo nie.

Fero, chýbaš nám, kamarát!
Fero

Každý Fera vnímal ako naozaj veľkého odborníka, lekára, ako kamarát mi stále chýba, vedeli sme o sebe skoro všetko. Vedel byť tak milo sarkastický, v dobrom slova zmysle, chýba mi to. Prežili sme spolu kopu vecí, publikovateľných a nepublikovateľných, nikdy nezabudnem na naše Katapulty, keď sme na nich cestovali vlakom tam, kde práve hrali. To sa vypli mobily a víkend bol len náš. Koncert Katapultov sme robili potom aj v Nitre, trikrát. Fero jednoducho túto kapelu miloval! Raz sme takto išli z Prahy, z Katapultu samozrejme, a nasadli sme do vlaku, akurát do reštauračného vozňa, kde sme si prisadli k istému nemenovanému českému hercovi. Bol veľmi vážny, do reči mu s nami nebolo, a len sme sa dozvedeli , že cestuje do Brna krstiť nejakú knihu. Noooo, v Brne ledva vystúpil z vlaku 😊

Fero, chýbaš nám, kamarát!

Fero mi neuveriteľne chýba. Ten jeho pohľad na svet, zážitky, príbehy, debaty. Keď ti nejakí ľudia odchádzajú zo srdca, ktorých tam máš, tak to na tebe vždy zanechá stopu, nevieš sa s tým zmieriť, no musíš sa s tým naučiť žiť. Tá správa o jeho smrti bola ako blesk z jasného neba, šok. Pamätám si, ako mi volali známy, že mal  nehodu, no nikto mi to nevedel povedať, čo sa stalo. Ťažko sa mi na to spomína. A tie dni po tom boli katastrofálne…

Fero, chýbaš nám, kamarát!

Fero mal otvorené oči. Bol to človek, čo išiel z roboty autobusom domov a počas tej cesty pozoroval všetko, čo sa okolo neho dialo. A vždy dostal počas takej cesty nápad 😊 Spevácke žezlo v kapele úspešne prebral Maťo Ralík a pripravujeme nový album. Chystať sme ho začali ešte spolu s Ferom, ktorý stihol napísať, až na jeden, všetky texty a naspievať zopár pesničiek.“

Fero, chýbaš nám, kamarát!
Fero, spomíname na teba!
YouTube video

Pripravila: Henrieta Ďurovová, foto arch.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články