28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

EÚ obmedzila používanie nebezpečných pigmentov

V celej Európskej únii nadobudli platnosť nové obmedzenia týkajúce sa nebezpečných chemikálií používaných pri tetovaniach a permanentnom mejkape. Informovala o tom agentúra DPA.

Dva populárne pigmenty – modrá 15:3 a zelená 7 – by mali úplne zmiznúť z trhu na budúci rok v januári po uplynutí ochrannej lehoty.
      Európska komisia (EK) rozhodla o tomto kroku ešte v decembri 2020 na základe dôkazov o alergiách a kožných problémoch, o ktorých informovala Európska chemická agentúra (ECHA).

Homosexuálne páry v Izraeli budú môcť využiť náhradné materstvo

„Chemikálie obsiahnuté v spomínaných pigmentoch spôsobujú rakovinu alebo genetické mutácie a sú toxické,“ uviedla ECHA a dodala, že cieľom nariadenia nie je „zakázať tetovanie, ale zvýšiť bezpečnosť farieb používaných pri tetovaní a permanentnom mejkape“.
      Obmedzenia však narazili na odpor tetovačov, ktorí sa obávajú, že obľúbené farby nebudú dostupné.

„Predmetné zakázané pigmenty – modrá 15:3 a zelená 7 – v súčasnosti tvoria takmer 70 percent všetkých atramentov na tetovanie a permanentný mejkap. Miešajú sa z nich aj ďalšie farby ako napríklad červená, fialová, hnedá a čierna,“ tvrdia signatári petície „Zachráňte pigmenty“ (Save the Pigments). Táto internetová petícia má už viac ako 175.000 podpisov.
      „Začiatok tohto roka vyzerá čierno pre priemysel, ktorý bol počas globálnej pandémie zbavený svojich nástrojov len na základe podozrenia,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti Facebook koordinátormi petície.
      EK v tlačovej správe uviedla, že nové pravidlá boli „prijaté tak, aby rovnako chránili ľudí v celej EÚ“. Podľa Bruselu sú k dispozícii bezpečné alternatívy.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články