5.4 C
Nitra
štvrtok, 18 apríla, 2024

Eduard Chmelár: Na zbrane musí byť, ak keby nebolo na chleba?

Tento štát vedie nekompetentná banda posadnutá zbrojením, ktorá nás zruinuje. A už ma nebaví varovať pred tým hluchú spoločnosť po každej správe, že sa rútime do priepasti.

Zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne vyplýva, že štát už nemá na starobné dôchodky a musí ich vyplácať z prebytkov rôznych fondov: z fondu invalidného poistenia, z fondu poistenia v nezamestnanosti, z fondu úrazového poistenia. Za prvý polrok musela takto Sociálna poisťovňa hľadať 790 miliónov eur.

Rozum zastáva stáť nad tým, že v tejto situácii sa vláda rozhodla nakúpiť vojenskú techniku za vyše 2 miliardy eur. Vyzerá to tak, že každý člen vládnej koalície dostane vlastný obrnený transportér, ktorý bude čoskoro potrebovať na pohyb medzi bežnými ľuďmi. Čo je na tom také ťažké pochopiť, že priority tohto štátu sú choré?

Predstavte si gazdu, ktorému by zatekalo do chalupy, na poli zhrdzavené nefunkčné závlahy, na dvore dobytok postihnutý morom, v stodole nedostatok osiva, doma ťažko choré deti, hladné, neošatené a bez vzdelania… a on by za posledné peniaze nakúpil – samopaly. Presne tak sa správa táto republika s rozvrátenými financiami.

A hoci väčšina ľudí je jednoznačne proti plytvaniu peňazí na zbytočné zbrojenie, niet nikoho, o koho by sa mohli oprieť, pretože toto šialenstvo prebieha s aktívnou podporou hlavy štátu a jej materskej strany, ktorá by sa mohla premenovať na Agresívne Slovensko alebo akciovú spoločnosť Zbrane a drogy – to je totiž to jediné, čo ich reálne zaujíma. Nepreháňam. Viete, čo v tejto situácii navrhuje podpredseda PS a europoslanec Michal Šimečka? Ešte viac peňazí na obranu, lebo náhle prišiel na to, čo už tvrdíme dvadsať rokov, že Európa sa nemôže spoliehať na USA. Ale on navrhoval viac peňazí aj vtedy, keď horlivo šíril propagandu, že Európania sa môžu spoľahnúť na USA. Je skrátka neuveriteľné, ako si títo šialení militaristi nájdu vždy dôvody na zbrojenie.

Funguje NATO? Treba viac zbrojiť! Nefunguje NATO? Treba viac zbrojiť! Chceme európsku obranu v rámci NATO? Treba ešte viac zbrojiť! Ako to, že len samotné Rusko drží svet v šachu s oveľa menším vojenským rozpočtom ako všetci európski členovia NATO dohromady, ale my z toho vždy vyvodíme, že odpoveďou je ešte viac zbrojiť? Nevadí nám, že severské štáty dávajú na zbrojenie o tretinu menej než Slovensko (v HDP), ale o tretinu viac na zdravotníctvo ako Slovensko? Je to choré, koľkí ľudia sa podriaďujú tejto zvrátenej logike, keď stačí zakričať, že kráľ je nahý! Pritom spoločná obrana Európy by mala byť logicky lacnejšia ako individuálna obrana jednotlivých štátov (inak nemá zmysel) – keby tu naozaj išlo o obranu. Ale tu ide o čistý militarizmus, čo vidno aj z toho, že Šimečka zvrátene sníva o vojenských „misiách“ v Afrike a Ázii.

Militaristi si však v poslednom čase radi pestujú svoj environmentálny imidž a svojim zbrojárskym chúťkam dávajú náter na zeleno. Tak napríklad spomínaný poslanec Európskeho parlamentu Šimečka sa chvastá, že presadil – počúvajte dobre – zákaz mikroplastov v čajových sáčkoch. Priznávam, že asi nie som cieľovka, pretože na čaj si roky rokúce vlastnoručne zbieram bylinky do papierových vrecúšok, ale dobre. No ak niekto ako progresívci (vrátane Zuzany Čaputovej) pokrytecky karhajú ľudí, ako ničia našu planétu a zároveň vášnivo podporujú zbrojenie a vojny, treba im pripomenúť, že zbrojenie a vojny predstavujú ekologicky najničivejší ľudský (zlo)čin! Správa Centra Delás pod názvom „Militarizmus a environmentálna kríza“ jasne varuje, že dopady vojenskej činnosti tak v čase vojny ako aj mieru vážnym spôsobom zhoršujú životné prostredie.

Vojenské misie spotrebovávajú obrovské množstvo fosílnych a jadrových palív v lietadlách, lodiach a tankoch. Vojnové trosky vnášajú do ekosystémov celý rad chemických látok a ďalších toxínov. Spotreba energie na vojenských základniach vypúšťa do atmosféry značné množstvo oxidu uhličitého.

Na základe údajov z USA za obdobie rokov 1984 – 2015 výskum prišiel k záveru, že hlavnou príčinou emisií oxidu uhličitého a spotreby biopalív je hospodársky rast a – MILITARIZÁCIA. Odporúčania správy sú preto úplne jednoznačné: „Potrebujeme menej vojakov, menej vojenských lietadiel a zbraní a namiesto toho potrebujeme viac lekárov, viac nemocníc, zelenú energiu a riešenia, ktoré uspokoja potreby a zaručia práva všetkých ľudí. Je načase zamyslieť sa nad tým, že vojenské výdavky pohlcujú veľké množstvo verejných zdrojov a poskytujú falošnú predstavu bezpečnosti, ktorá nemá nič spoločné s potrebami väčšiny obyvateľov a s právom na prístup k zdravotnej starostlivosti, vzdelaniu, energetickej spravodlivosti, bývaniu a kvalite života, čo si vyžaduje udržateľné a ekologické riešenia.

Vojenský systém je jedným z hlavných prispievateľov k emisiám a globálnemu otepľovaniu. Pre ľudí a planétu sú potrebné konštruktívne riešenia, nie deštruktívne „riešenia“ založené na vnucovaní, obmedzovaní práv, násilí a ozbrojených konfliktoch. Je preto načase požadovať zmenu priorít a presun zdrojov, a to predovšetkým prevedením prostriedkov z vojenského rozpočtu do položiek súvisiacich s budovaním nových bezpečnostných systémov slúžiacich všetkým ľuďom.“

Je zvrátené, ak prezidentka karhá prváčikov za plastové hračky, ale požaduje zvyšovanie zbrojenia. Je choré, ak nám finančne krachuje štát, ale vláda sa správa, že na zbrane musí byť, aj keby nebolo na chleba. Už dlhé roky tvrdím konzistentne to isté: TENTO ŠTÁT MÁ ZLE NASTAVENÉ PRIORITY A TREBA TO ČÍM SKÔR ZMENIŤ!!!

Text: Eduard Chmelár/FB/ khabaevg

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články