26.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

DOBRÁ SPRÁVA: Peľová sezóna sa končí, alergikov nepotrápi už ani peľ ambrózie

V uplynulom týždni na celom území Slovenska opäť poklesli koncentrácie peľu a spór húb, najsilnejším alergénom v ovzduší bol peľ invazívnej ambrózie. TASR o tom informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.
      Najvyššiu koncentráciu peľu ambrózie zachytili monitorovacie stanice v Bratislave a v Košiciach. Vo veľmi nízkych denných koncentráciách sa v ovzduší vyskytoval aj peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy, peľ tráv z čeľade lipnicovitých a peľ paliny. Vplyvom nočného ochladenia najmä na strednom a severnom Slovensku výrazne poklesli aj denné koncentrácie všetkých spór húb.
      „Tohtoročná peľová sezóna sa končí a ani peľ inváznej ambrózie, ktorý zotrváva v ovzduší do neskorej jesene, už nedosiahne alergiologicky významné hladiny,“ uviedla Lafférsová s tým, že i peľ pŕhľavy, tráv a paliny sa bude v ovzduší naďalej vyskytovať už len vo veľmi nízkych denných koncentráciách.

zdroj: TASR/ foto tawatchai07

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články