9.1 C
Nitra
sobota, 18 mája, 2024

Dnes má pokračovať proces s exšéfom kontrarozviedky SIS Ľubomírom A.

Dnes 3. januára má na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, pokračovať hlavné pojednávanie s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby (SIS) Ľubomírom A. Obžalobe čelí spoločne s právnikom Františkom P. a Ľubomírom T.
      Naposledy sa pojednávalo v novembri 2021, vypočúvaní boli predvolaní svedkovia a čítali sa listinné dôkazy. Ľubomíra A. na sklonku decembra prepustili z väzby na slobodu.

Ľubomír A. je spoločne s Františkom P. a Ľubomírom T. obžalovaný z pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmu z trestnej činnosti a zločinu podplácania. Obvinení boli v rámci policajnej akcie Babylon, pri ktorej Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala dovedna päť osôb.

Trojica mala podľa obžaloby vydierať majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa. Ten bol obvinený v inej daňovej trestnej činnosti a jeho právnym zástupcom bol práve František P. Od podnikateľa mali obžalovaní žiadať úplatky výmenou za to, že polícia nebude vyšetrovať podozrenia v jeho firmách. Podľa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) mali fungovať ako organizovaná skupina.
      V prípade preukázania viny je najprísnejšou sadzbou pre obžalovaných trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov až doživotie. Poškodená strana si v rámci súdneho konania uplatňuje náhradu škody voči obžalovaným vo výške 1.750.000 eur.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články