19.1 C
Nitra
utorok, 28 mája, 2024

Divadlo Nová scéna otvára hrou Elektrický anjel vážne témy

Bratislavské Divadlo Nová scéna (DNS) chystá na štvrtok 24. februára slovenskú premiéru hry súčasného rumunského autora Radu Macriniciho Elektrický anjel.

V poradí tretí projekt v rámci línie Mladá Nová scéna bude uvádzať v priestore Kotolňa v budove Fakulty architektúry a dizajnu STU. Scénu navrhla študentka fakulty Karolína Bujdáková. V réžii Svetozára Sprušanského sa v hlavných postavách predstavia Vladislav Plevčík, Michal Candrák a Petra Dubayová (ako hosť).

Elektrický anjel je podľa tvorcov inscenácie vtipná, krutá, ironická a múdra hra o trojici tínedžerov, ktorí sa rozhodnú spáchať samovraždu. „To ich chcenie je skôr hrou, pózou, vychádza aj z vnímania reality, ktorú žijú. Do tohto výrazne vstupuje aj priestor mediálneho kontextu, ktorý nás ovplyvňuje,“ uviedol pre TASR Sprušanský. Hra podľa neho provokuje svojou témou vnímania bezútešnosti žitej reality mladými ľuďmi.

Divadlo Nová scéna otvára hrou Elektrický anjel vážne témy
Foto: Archív NN

„Predovšetkým odráža skutočnosť, že ak sa, a nielen mladí ľudia, rozhodnú z pocitu frustrácie uvažovať nad takýmto krokom, je to možno aj preto, že dnešná spoločnosť je bez pevnejších jasných mravných noriem, pravidiel, etické istoty a opory pre mladú generáciu neexistujú, vyprázdňuje sa vzťah medzi rodičmi a deťmi, vyprázdňujú sa hodnoty a autority v mediálnom priestore, vo svete politiky, práva, cirkvi,“ poznamenal Sprušanský.

Uvedenie hry v netradičnom priestore Kotolňa podnietil dekan fakulty architektúry na STU profesor Pavel Gregor. Podľa Sprušanského ide o správne prepojenie textu a genius loci tohto priestoru. „Do tohto priesečníku automaticky zapadla dramaturgická línia Mladá Nová scéna, kde sa venujeme uvádzaniu hier pre mladé publikum s témami, ktoré ich zrkadlia, ale aj vedú k diskusiám o neľahkých problémoch súčasnosti,“ uzavrel režisér. Súčasťou dopoludňajších predstavení bude diskusia o hlavnej téme hry, vedená odborníkmi v oblasti duševného zdravia detí a mládeže.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články