28.1 C
Nitra
piatok, 28 júna, 2024

Divadlo Nová scéna chystá premiéru pôvodného slovenského muzikálu Jánošík

Bratislavské Divadlo Nová scéna chystá premiéru muzikálovej fresky Jánošík. Pôvodný slovenský muzikál od hudobného skladateľa Gaba Dušíka, libretistu a textára Daniela Heviera, spolulibretistu a režiséra Svetozára Sprušanského predstavili vo štvrtok zástupcom médií. Podľa tvorcov ide o príťažlivé javiskové podobenstvo o podstate jedného národa.
      Historická postava zbojníka, ktorý sa rozhodne bojovať s vrchnosťou, aby dosiahol sociálnu spravodlivosť, zanechala výraznú stopu aj v slovenskom divadelnom prostredí. Momentálne sa dočkala prvého muzikálového spracovania. S ideou vytvoriť na Novej scéne muzikálového Jánošíka prišiel pred štyrmi rokmi dramaturg divadla Svetozár Sprušanský. „Rozhodli sme sa inšpirovať faktami, ale aj legendami, viac Jánošíka vnímame ako mýtus, istý archetyp, alebo aj otázniky, ktoré nám Jánošík cez minulosť kladie o nás, o dnešku, ako dnes žijeme, koľko z tej odvahy, statočnosti si svojimi životmi nesieme a vieme presadiť v reálnom živote,“ uviedol pre TASR Sprušanský.
      Režisér a spoluautor libreta divákom avizuje, že ich čaká výnimočné a v mnohom aj ojedinelé muzikálové predstavenie. „Zárukou toho je mimoriadne emotívne a metaforicky bohaté libreto, ideálni predstavitelia hlavnej postavy, melodicky pôsobivá a pre diváka rezonujúca hudba, strhujúce choreografické čísla, pestrofarebné dobové kostýmy, ale aj malebná a premenlivá dekorácia,“ dodal k inscenácii, ktorá má v sebe humor a dojímavosť, hromadné, veľké kolektívne hudobné čísla, ale aj sóla a dueta.
      Spisovateľ Daniel Hevier priznáva, že nemal ambíciu vytvoriť historickú rekonštrukciu Jánošíkovho života či doby. „Svoje libreto a texty piesní som skôr ladil ako fantasy. Jánošík je napriek (alebo vďaka) svojej kontroverznosti už viac fiktívna, mytologická postava, symbol, ikona ako reálny človek. Preto som sa ponoril do množstva legiend, povestí, rozprávok, piesní, balád, ‚zaľudnil‘ som scénu vílami a inými rozprávkovými bytosťami, a tak sa mi aj reálne postavy začali meniť na fantazijné,“ priblížil Hevier.
      Texty piesní písal na hudbu skúseného muzikálového autora Gaba Dušíka. „Inšpiráciou bolo samotné zadanie zo strany divadla a autorského tímu – spojenie symfonickej, ľudovej a rockovej hudby. Zdalo sa mi to zaujímavé, až smelé,“ konštatoval skladateľ. Prvky ľudovej hudby sú podľa neho „všadeprítomné“ v celom diele: „Niekedy citujem, inokedy šifrujem ľudové motívy. Ale nie je to folklórny muzikál!“
      V Jánošíkovi účinkuje kompletný herecký aj tanečný súbor Novej scény, tiež množstvo externistov. Choreografiu vytvoril Ján Ševčík, kostýmy a scénu navrhla Alexandra Grusková. V hlavnej postave sa predstavia Patrik Vyskočil a Dárius Koči. Svetová premiéra je naplánovaná na 16. a 17. septembra.

Zdroj: TASR

Foto: operaslovakia.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články