28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Deti do 14 rokov tvoria necelých 16 percent obyvateľov Slovenska

Deti v predproduktívnom veku (do 14 rokov) tvoria necelých 16 percent všetkých obyvateľov Slovenska. V čase sčítania obyvateľov ich bolo viac ako 867.000. Vyše 51 percent z nich boli chlapci. Vyplýva to zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021. TASR o tom informovala hovorkyňa pre SODB 2021 Jasmína Stauder pri príležitosti Medzinárodného dňa detí.

Najviac detí do 14 rokov malo trvalý pobyt na území Prešovského kraja, kde ich bolo takmer 148.000. „Tieto deti tvorili viac ako 18 percent zo všetkých obyvateľov kraja, čo je najvyšší podiel spomedzi všetkých krajov SR. Naopak, najnižší počet detí v predproduktívnom veku, 81.497, býva v Trenčianskom kraji,“ priblížila hovorkyňa.

Spomedzi okresov tvorili deti v predproduktívnom veku najvyšší podiel v okresoch Kežmarok (23,8 percenta), Sabinov (22,6 percenta) a Námestovo (21,6 percenta). Ako upozornila Stauder, až šesť okresov malo podiel detskej predproduktívnej zložky vyšší ako 20 percent. Jedna pätina populácie týchto okresov teda bola mladšia ako 15 rokov. Najnižší podiel detí dosiahol okres Myjava (12,6 percenta).

V deviatich obciach predstavoval v čase sčítania podiel detskej zložky v predproduktívnom veku viac ako 40 percent obyvateľov. Najvyššie relatívne zastúpenie detí do 14 rokov bolo v obciach Chminianske Jakubovany (45,8 percenta), Lomnička (44,8 percenta) a Podhorany (44,4 percenta). „Pre porovnanie, v čase sčítania v šiestich obciach nemalo trvalý pobyt žiadne dieťa vo veku nula až 14 rokov,“ poznamenala Stauder.

Takmer 60,5 percenta domácností so závislými deťmi v SR tvoria tradičné rodiny založené manželstvom. Závislé dieťa je ekonomicky neaktívna osoba mladšia ako 25 rokov vo vzťahu syn alebo dcéra k inému členovi rodinnej domácnosti. Kohabitujúce páry predstavujú takmer 11,4 percenta z rodín so závislými deťmi. Zvyšných takmer 28,2 percenta sú domácnosti osamelých rodičov.

Viac ako polovicu (50,4 percenta) rodinných domácností so závislými deťmi tvoria také, v ktorých je členom okrem rodiča či rodičov iba jedno závislé dieťa. Spolu je ich 323.000. Tento model rodinného správania je najpočetnejší v každom kraji. V absolútnom počte rodín s jedným závislým dieťaťom sa ich najviac nachádza v Bratislavskom kraji (47.841).

Dve deti v rodine sú druhým najrozšírenejším modelom rodiny v Slovenskej republike. Štyridsať percent rodín s dvomi závislými deťmi žije v Trenčianskom kraji. Rodinné domácnosti s tromi alebo viac deťmi tvoria približne 12 percent zo všetkých domácností so závislými deťmi na Slovensku. „Zatiaľ čo v Prešovskom kraji je takmer každá piata (19,4 percenta) rodinná domácnosť tvorená okrem rodiča alebo rodičov tromi závislými deťmi, v Bratislavskom kraji je takýchto rodín menej ako osem percent,“ doplnila hovorkyňa.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x