12.1 C
Nitra
streda, 10 apríla, 2024

Chudokrvnosť potrápila vlani viac ako 46.000 pacientov

Závažnými anémiami v minulom roku trpelo viac ako 46.000 ľudí. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Ukázali, že anémia je rozšíreným problémom v ambulanciách všeobecných lekárov pre deti aj dospelých i špecialistov. TASR o tom informovala hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.
„Závažné anémie v podobe anémie z nedostatku železa (26 940), anémie z nedostatku vitamínu B12 a folátov (9 290), talasémie (895), vrodenej hemolytickej anémie (564) či získané hemolytické anémie (876), anémie pri chronických chorobách (5 593) iné anémie (2 430) postihovali v roku 2020 dovedna viac ako 46.000 pacientov,“  informovalo centrum s tým, že s anémiou sa stretáva každý lekár. Jej správne zatriedenie vedie rýchlejšie k určeniu diagnózy a možnosti adekvátnej liečby.
Anémia alebo chudokrvnosť sa vyskytuje zvyčajne ako následok krvácania, keď je spojená so stavom ohrozujúcim život, ako dôsledok poruchy krvotvorby a vyzrievania červenej krvinky alebo jej skráteného prežívania. Najčastejšou formou je anémia spôsobená nedostatkom železa v organizme. Istá časť anémií je vrodená a častá je aj anémia pri chronických chorobách.
„Keďže železo je v organizme kľúčovým prvkom pre život buniek, základnou snahou organizmu je udržať si jeho dostupnosť. Denný obrat pri recyklácii červených krviniek predstavuje 20 mg železa. Narušenie ktorejkoľvek z ciest vstrebávania a recyklácie železa môže viesť k jeho nedostatku so všetkými nepriaznivými účinkami pre organizmus,“ vysvetlilo NCZI. Nedostatok železa je najčastejšie spôsobený buď nevhodným zložením potravy, alebo poruchou jeho vstrebávania v zažívacom trakte. Druhou najčastejšou príčinou sú zvýšené straty železa krvácaním.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články