18.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Cenu rektorky SPU v Nitre na festivale AGROFILM 2021 získal nemecký film

Korene – zázrak pod povrchom je názov nemeckého filmu, ktorý si z Medzinárodného filmového festivalu Agrofilm 2021 odniesol Cenu rektorky SPU v Nitre. Hlavná cena Agrofilmu tiež putovala do Nemecka.

Tohtoročný Agrofilm sa konal od 4. do 9. októbra. Diváci mohli z pohodlia svojich domovov vidieť takmer všetky filmy prihlásené na 37. ročník festivalu, spolu to bolo 44 hodín online premietania. Zároveň mohli sledovať naživo a klásť otázky na diskusnom fóre k téme Pozemkové úpravy v praxi. Toto sprievodné festivalové podujatie má svoje neodmysliteľné miesto vždy v stredu na pôde NPPC v Lužiankach. Partneri festivalu prispôsobili tradičné premietanie tak, aby diváci mohli bezpečne sledovať filmy, či už na akademických pôdach viacerých univerzít v Nitre, Bratislave, Zvolene a Košiciach, ale aj v Múzeu TANAPu, v NPPC Bratislave a v Synagóge v Brezne. V ponuke bolo spolu 68 hodín zaujímavých dokumentov z oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, trvalo udržateľného využívania zdrojov a tiež výskumu a inovácií.

Cenu rektorky SPU v Nitre na festivale AGROFILM 2021 získal nemecký film

Z prihlásených 94 filmov postúpilo pred medzinárodnú odbornú porotu 35 dokumentov, z ktorých 15 bolo ocenených. Autori ocenených filmov si, žiaľ, kvôli pandemickej situácii nemohli prevziať ceny osobne, keďže slávnostný záverečný ceremoniál museli organizátori zrušiť.

Hlavnú cenu festivalu získal nemecký film Antropocén: Vek človeka – Pôda, ktorý poľnohospodárstvo predstavuje ako základ našej potreby a schopnosti živiť sa. Už tisícročia optimalizujeme pestovanie plodín, zatiaľ čo naše intenzívne poľnohospodárske metódy vyčerpávajú živiny prítomné v pôde a vedú k erózii. S nárastom globálnej populácie sú tieto problémy čoraz naliehavejšie. Za túto snímku autor Jens Monathy získava od organizátorov aj symbolický finančný príspevok 2-tisíc eur.

Je plne automatické pestovanie zeleniny na niekoľkých úrovniach a pod umelým osvetlením budúcnosťou poľnohospodárstva? Túto otázku si kladie ocenený nemecký film Korene – zázrak pod povrchom, zo série Planet e. Keď sa potraviny stanú vzácnymi – špičkové technológie na farmách budúcnosti. Film si odniesol Cenu rektorky SPU v Nitre.

Cenu medzinárodnej poroty tento rok získal poetický holandsko-belgický dokument Ceres, ktorý sleduje štyri deti žijúce so svojou rodinou na odľahlej farme na juhozápade Holandska, ktoré sa od útleho veku učia od svojich predkov – farmárov. Všetky deti snívajú o tom, ako raz prevezmú farmu po svojich rodičoch.

Aktuálne informácie o ďalších ocenených filmoch, ako aj o priebehu festivalu, sú dostupné na: www.agrofilm.sk.

Text: Renáta Chosraviová, SPU

Foto: Farmárska revue

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články