25.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Bratislava spracovala aplikáciu, kde porovnáva súčasnú a historickú podobu mesta

Hlavné mesto spracovalo aplikáciu Dve tváre Bratislavy a zverejnilo mapy, ktoré ukazujú a porovnávajú, ako vyzerala Bratislava v roku 1969 a aká je jej podoba v súčasnosti. V ortofotomapách sa dajú vyhľadať jednotlivé lokality a prezerať, akými zmenami Bratislava za posledné polstoročie prešla. TASR o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.
      Mapová aplikácia je zverejnená na opendata.bratislava.sk a na pripravovanom geoportáli mesta. Na mape sa dá vyhľadať konkrétna oblasť. Výhodou aplikácie je možnosť porovnávať mapy priamo vedľa seba a sledovať rozdiely. „Na prvý pohľad vidno rozdiely oproti súčasnosti. Cez Dunaj viedol len jediný most, mnohé mestské časti boli ešte len dedinkami či poliami,“ priblížil primátor Bratislavy Matúš Vallo.
      Súčasné územie Bratislavy sa rozprestiera na miestach, kde sa predtým nachádzali lúky, pasienky či polia. Chýbali prvky terajšej modernej infraštruktúry ako napríklad diaľničný obchvat či nákupné centrá. V súčasnosti počtom obyvateľov najväčšiu bratislavskú mestskú časť – Petržalku v tom čase tvorili tri malé obce – Petržalka, Ovsište a Starý háj. Tam, kde teraz stojí väčšina panelákov, boli pred vyše 50 rokmi pasienky či husté lužné lesy. Na mape z roku 1969 ešte nie je ani petržalské jazero Draždiak. Podobne ako iné štrkoviská vzniklo až neskôr pri výstavbe nových sídlisk. Naopak, bratislavská rafinéria sa nachádza na oboch stranách mapy.
      Použité ortofotomapy vznikli spracovaním leteckých fotografií pre účely hlavného mesta Bratislavy. Fotografia z roku 1969 pochádza z Topografického ústavu Banská Bystrica. Účelom aplikácie je podľa mesta ukázať urbanistický vývoj Bratislavy a jej častí pre rôzne školské či iné výskumné projekty. Rovnako aj ukázať históriu mesta jeho obyvateľom a ďalším záujemcom.
      Pripravovaný geoportál má byť interaktívnym mapovým portálom hlavného mesta a umožniť má verejnosti i súkromnému sektoru jednoduchý prístup k rôznym priestorovým informáciám o Bratislave.

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články