20.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Bratislava: Ružinov zvýšil výšku jednorazového príspevku v hmotnej núdzi

Bratislavský Ružinov zvýšil výšku nenávratných finančných príspevkov v hmotnej a náhlej hmotnej situácii. Pre rodiny s deťmi sa horná hranica príspevku zvýšila z pôvodných 160 eur na 300 eur, pre jednotlivcov (nezamestnaní, dôchodcovia) zo 100 eur na 200 eur. Vyplýva to z návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré miestni poslanci schválili ešte vlani v decembri.

„Zvýšenie nenávratných príspevkov v hmotnej a náhlej hmotnej situácii súvisí s rastom cien potravín a energií a pandémiou nového koronavírusu,“ uviedla pre TASR Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu. Zvýšenie príspevkov si z rozpočtu mestskej časti vyžiada približne 10.000 eur, v závislosti od počtu žiadateľov.

Podľa dôvodovej správy materiálu bolo dôvodom pre zvýšenie výšky jednorazového finančného príspevku v hmotnej núdzi a v čase náhlej núdze skutočnosť, že od roku 2011 nedošlo k žiadnej úprave výšky tohto príspevku. Mestská časť pritom poukazuje na to, že životné náklady obyvateľstva sa kontinuálne zvyšujú. Nezanedbateľným faktom je podľa samosprávy v súčasnosti aj zhoršovanie sociálnej a ekonomickej situácie občanov z dôvodu pandémie nového koronavírusu. Pri skupine rodičov s maloletými deťmi je výrazným faktorom napríklad aj znižovanie príjmu počas čerpania dlhodobej pandemickej OČR.

Bratislava: Ružinov zvýšil výšku jednorazového príspevku v hmotnej núdzi
Foto: Archív NN

Podľa VZN poskytuje samospráva finančný príspevok v hmotnej núdzi a v čase náhlej núdze jednotlivcom, ako aj rodinám s nezaopatrenými deťmi. U rodín ide o skupinu rodičov, ktorí sú v hmotnej núdzi alebo s nízkym príjmom. Zväčša sú to rodičia samoživitelia na rodičovskej dovolenke, ktorí sú poberatelia rodičovského príspevku. Je to skupina rodičov, ktorí sú bez sociálnej podpory, v krízových centrách a sú ťažko zamestnateľní.

U občanov ide o osoby v produktívnom veku. Sú to dlhodobo nezamestnaní, občania bez prístrešia či prepustení z väzenia, alebo dôchodcovia, invalidní dôchodcovia, ktorí môžu byť vdovy, vdovci, rozvedení, slobodní. Často sú bez sociálnej opory zo strany príbuzných, s nízkym alebo žiadnym príjmom. Občania všetkých týchto kategórií sú marginalizovaní a ťažko zamestnateľní.
      Počet podaných žiadostí o jednorazový finančný príspevok bol v uplynulých troch rokoch pri rodinách s nezaopatrenými deťmi v priemere sedem rodín ročne, pri nezamestnaných 28 žiadateľov ročne a pri dôchodcoch 47 žiadateľov ročne.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články